Luciano Pavarotti'nin naaşı sevenlerinin ziyaretine açıldı

Luciano Pavarotti'nin naaşı sevenlerinin ziyaretine açıldı.11446
  • Giriş : 07.09.2007 / 10:48:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:48:48

Dün yaşamını yitiren opera sanatçısı Luciano Pavarotti'nin naaşı sevenlerinin ziyaretine açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İtalyan tenor için, yarın, cenaze töreni düzenlenecek.Pavarotti'yi son kez görmek için Modena katedraline giden yüzlerce kişi, cenazeyi alkışlarla karşıladı. Dünyanın dört bir yanından gelen basın mensupları da cenazeye hazırlanıyor.


Luciano Pavarotti'nin ölümü, İtalya'da televizyon ve radyo bültenlerde birinci haber olarak verildi.

Gazetelerin internet sayfaları da manşetlerini ünlü tenorun vefatına ayırırken, siyasiler ve sanatçılardan Pavorotti ailesine taziye mesajı yağmaya devam ediyor.

Başbakan Romano Prodi, Pavarotti ailesine gönderdiği taziye telgrafında, ünlü tenorun hayata veda etmesinden 'derin üzüntü' duyduğunu belirterek, "Müziğin ve İtalya'nın ünlü sesi Maestro Luciano Pavarotti aramızdan ayrılmış bulunmaktadır. 'Reggio Emilia'lı tenorun en büyük başarılarından biri, ülkemizin sanatsal imajını en iyi biçimde dünyaya taşıyarak, tutku ve kültürün yaygınlaşmasını sağlamış olmasıdır" dedi.


Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano da Pavarotti'nin eşi Nicoletta Mantovani'ye yolladığı telgrafta, "Luciano Pavarotti, ülkemizin musiki geleneğini sevenler arasında elçilik görevini en iyi biçimde yerine getirmiş; geniş halkkitlelerine musiki mirasımızı sesiyle duyurmasının yanı sıra insani sıcaklığımızı da en iyi biçimde duyumsatabilmiştir" ifadelerine yer verdi.

İtalya'daki ana muhalefet lideri Silvio Berlusconi ise Pavarotti'ninvefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, "Onun sesi, bir dönemin görkemli bir abidesi olarak baki kalacak. O, İtalya'nın dünyadaki en sıcak sesiydi; eşi bulunmaz bir heyecandı" dedi.

Günümüz dünyasının en iyi orkestra şeflerinden biri olan Zubin Mehta ise Pavarotti'nin ebedileşmiş bir şahsiyet olduğuna dikkati çekti.

Mehta, "O, kendisini ebedi kılacak bir hayat yaşadı. Şu anda dahi onun sesinintüm evrende yankılanmakta olduğundan eminim. Ben bunları söylerken, dünyadaki tüm televizyonlar ve radyolar onun sesini yayınlamakla meşgul. Onun hatırasını asla unutmayacağız. O, hep aramızda yaşayacak" diye
konuştu.

Cenaze merasimine Başbakan Prodi de katılacak Pavarotti, ebedi yolculuğuna, Modena'daki katedralde Cumartesi günü saat 16.00'da düzenlenecek cenaze ayiniyle uğurlanacak.


Yarın da ziyarete açık

Pavarotti'nin naaşı Modena Katedrali'nde 06.00-01.00 ve cumartesi günü 06.00-14.00 saatleri arasında ziyarete açık tutulacak.

İtalya'daki başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Pavorottiiçin Cumartesi günü düzenlenecek cenaze merasimine Başbakan Romano Prodi de katılacak.

Pavarotti'nin sanatçılar ve politikacıların da aralarında olacağı görkemli bir kalabalık tarafından toprağa verilmesi bekleniyor.

Bazı çevreler tarafından kuşağının en büyük opera sanatçısı olarak gösterilen Pavarotti, 71 yaşındaydı.

Dikkatleri Covent Garden'da çekti

Sesinin yanı sıra dünya genelindeki stadyumlarda onbinlerce kişiye verdiği konserler ve düet albümleriyle iz bırakan 'Büyük Luciano' Pavarotti, sanat çevrelerinin dikkatini ilk kez sahne aldığı Covent Garden'da 1963 yılında çekti.

Pavarotti, İtalyan lirik repertuvarının gerçek yorumcusu olmasını sağlayan ince sesi ve karizmatik sahne performansıyla 1960 ve 1970'li yıllarda şöhret basamaklarını çıktı ve kendisine gerçek bir hayran kitlesi oluşturdu.

"Sanatsal yönü daha gelişmiş"

Ünlü tenor, Placido Domingo ve Jose Carreras ile düzenlediği 'Üç Tenor' konserleriyle, birçok şarkıcıyla ortak söylediği düetleriyle ve hayır konserleriyle hayranlarının kalbinde taht kurdu.

Eleştirmenler tarafından sanatsal yönü daha gelişmiş olarak gösterilen Domingo dahil bazı tenorların erişemediği doğal yeteneğe ve sempatikliğe sahip olan Pavarotti, Enrico Caruso ile başlayan 20'inci yüzyıl opera tarihinin en büyük yıldızlarından biri olarak göze çarptı.

Sanat kariyerini, 'Evet Giorgio' ile 'Rigoletto' filmlerinde rol alarak süsleyen, ancak beyaz perdede istediğini bulamayan Pavarotti, 'Ben, Luciano Pavarotti' adlı otobiyogrofisini de kaleme aldı.


Dünya genelinde hayran kitlesi oluşturan Pavarotti, sıcak gülümsemesiyle, Neapolitan folk şarkılarını söylediği sırada terini sildiği beyaz mendiliyle, pop şarkıcılarıyla yaptığı düetlerle, onbinlerce kişiye hitap ettiği stadyum konserleriyle, Bosna savaşı sırasında U2'nun solisti Bono'yla düzenlediği konserle ve neşeli Noel şarkılarıyla Pekin'den Buenos Aires'e tüm sevenlerinin kalbinde iz bıraktı.

71 yaşında pankreas kanserine yenik düşen Pavarotti, 46 yıllık sanat kariyeri boyunca iki kez evlenmişti.

Pavarotti'nin ilk eşi Adua Veroni'den Lorenza (44), Cristina (42), Giuliana (39) adlı üç kızı var. Pavarotti'nin 2003'te evlendiği, kendisinden 34 yaş küçük eşi Nicoletta Mantovani'den ise Alice adlı 4 yaşında bir kızı bulunuyor.

PAVAROTTI'NIN ÖZGEÇMİŞİ

Modern (Opera) dönemindeki en önemli ses sanatçılarından Pavarotti, 1935'te İtalya, Modena'da doğdu.

İlk müzik deneyimini şehrindeki koroda, babası Fernando ile yaşadı.


Delikanlıyken, babasıyla Gioachino Rossiniadlı koroyla Galler'e gitti. Llangollen uluslararası şarkı söyleme yarışmasında birinci oldu ve bu onu bir tenor olmak konusunda hırslandırdı.

Aslında bir öğretmen olmak için yetiştirilen Pavarotti, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni tarafından aldığı derslerle Concorso İnternazionale adlı ödülü 1961 yılında kazandı ve opera dalındaki başlangıcını bir tiyatro salonunda La Boheme eseri ile aynı yılın 29 Nisanında yaptı.

Bundan sonra Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya'da birçok kez konser verdi.

Ayrıca bu ona dünyanın birçok yerinde konser veren 3 tenordan biri olma gibi bir mevki sağladı. Ardından Modena'da genç şarkıcıları eğitecek bir okul açtı.

"Şu zamana kadar gelmiş geçmiş şüphesiz en önemli tenor" olarak nitelendirilen Pavarotti, pankreas kanseri nedeniyle yaklaşık bir yıl önce ABD'de ameliyat edilmişti.

Pavarotti, bir süre önce de Modena'da hastaneye kaldırılmıştı.

Pavarotti, son olarak da 'dini klasik müzik' ağırlıklı bir albümün çalışmalarına başlamıştı.

Öğrencilerine ders vermeyi de sürdüren Pavarotti, albümü 2008'in başlarında çıkarmayı planlıyordu..

İtalyan tenor,  2006'daki ameliyattan bu yana, zamanının büyük bölümünü 34 yaşındaki ikinci eşi Nicoletta ve 4 yaşındaki kızı Alice ile geçirmeye özen gösteriyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious