Ludwigshafen yangınının 1. yılı

Ludwigshafen yangınının 1. yılı.18367
  • Giriş : 02.02.2009 / 13:41:00

Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki yangında hayatını kaybeden Gaziantepli 9 kişi, ölümlerinin birinci yılında Almanya ve Gaziantep'te anılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, oturdukları apartmanda çıkan yangında hayatını kaybeden 9 kişi için Ludwigshafen kentinde yarın anmka etkinliği düzenlenecek. Bu törene, olayda ölenlerin Almanya'da yaşayan yakınlarının yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey katılacak.

Olayda hayatını kaybedenlerin Gaziantep'teki aileleri de yarın Asri Mezarlık'ta buluşarak ölen yakınlarını anacak, onlar için dua edecek.

Törene katılmak için Almanya'ya giden Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ludwigshafen Kültür Merkezi önünde yarın saat 11.00'da yapılacak törene Almanya'nın yabancılardan sorumlu devlet bakanı Maria Böhmer'in de katılacağını söyledi.

Törene kendisini Ludwigshafen Büyükşehir Belediye Başkanı Eva Lohse'nin davet ettiğini bildiren Güzelbey, şöyle konuştu:

''Üzerinden bir yıl geçti ama olayı unutmadık. Olayda çocuk ve kadın 9 kişi hayatını kaybetti. Ölenler Gaziantepli ama aynı zamanda Almanya vatandaşıydılar. Biz kimseyi suçlamamakla birlikte iddiaların titizlikle soruşturulmasını talep ettik ve olayın takipçisi olduk. Ölenlerin anısına Gaziantep'te bir park yaptık ve Ludwigshafen adı verdik. Bu parkı 11 Şubatta açmayı planladık. Davet ettiğimiz bakanlarımızın yoğun programı nedeniyle açılışı erteledik.''

Ludwigshafen'deki törenin ''devlet töreni'' niteliğinde olacağını belirten Güzelbey, bu nitelikte bir törenin Almanya'da yabancılar için ilk kez düzenlendiğini öğrendiğini kaydetti.

-''OLAY DÜN OLMUŞ GİBİ''-

Yangında kızı Hülya Kaplan ile torunları Dilara, Karanfil ve İlyas'ı kaybeden Karanfil Çalar, olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen acısının biraz olsun dinmediğini söyledi.

Karanfil Çalar, ''Kızımı ve 3 torunumu kaybedince büyük acı yaşamakla kalmadık, düzenimiz, sağlığımız da bozuldu. Ben kalp ameliyatı oldum, eşim de hasta. Olay dün olmuş gibi üzülüyoruz, içimiz hala kor gibi yanıyor'' dedi.

Olayın çabuk unutulmasından yakınan Çalar, şöyle devam etti:

''Almanya'nın ve bizim devletimiz yardımımıza koştu, cenazelerimiz Gaziantep'e getirildi ve toprağa verildi. Bu yapılanlar için teşekkür ediyoruz. Ancak cenazelerimizi toprağa verdikten sonra kapımızı çalan olmadı. Almanya'nın bize dünya kadar para yardımı yaptığına ilişkin söylentiler kulağımıza geliyor ve acımız bir kat daha artıyor. Kimseden yardım almadık, eşimin topladığı kağıtları satarak karnımızı güçlükle doyurabiliyoruz.''

-''YANGININ KASITLI ÇIKARILDIĞINA İNANIYORUM''-

Baba Hannan Çalar da ''kızım ve torunlarımın hayatını kaybettiği yangının kasıtlı olarak çıkarıldığına inanıyorum'' dedi.

Olayın ardından başlatılan soruşturmanın kısa sürede tamamlandığını ifade eden Hannan Çalar, ''Soruşturmanın oldu bittiye getirildiği inancındayım. Bu nedenle rahatsızım'' diye konuştu.

Yangında hayatını kaybeden kızının yaptığı yardımlarla geçimlerini sağladıklarını, kızları ölünce zor durumda kaldıklarını ifade eden Çalar, şunları kaydetti:

''Allah kimsenin başına vermesin, yaşadığımız acıyı biz biliriz. Ateş düştüğü yeri yakar, biz yandık, kor olduk. Ciğerlerimizden parçalar koptu. Hastayım. Bana bu halimle yapabileceğim bir iş verilirse hiç olmazsa kalan kızıma ve eşime bakabilir, kimseye muhtaç olmam.''

Hannan Çalar, yarın yangının yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, ''Sanki aradan bir yıl geçmemiş, bana olay dün olmuş gibi geliyor'' dedi.

-ALMANYA'DAKİ YANGIN-

Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki apartmanda 3 Şubat 2008'de çıkan yangında Medine Kaplan (48), kızı Belma Özkaplı (22), torunu İlyas Çalar, hamile olan Hülya Kaplan (31), kızları Karanfil (4) ve Dilara Kaplan (11), Döne Kaplan (21) ile çocukları Kamil (3) ve Kenan Kaplan (2) hayatını kaybetmişti. Bu kişilerin cenazeleri, Gaziantep Asri Mezarlığı'nda toprağa verilmişti.

Almanya'da savcılık, olayın ardından başlattığı soruşturmayı, yangının aşırı sağcıların saldırısı olduğu yönünde ipucu bulunmadığı ve yangının kendiliğinden çıktığı yönünde açıklama yaparak, sonlandırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*