Lüks araçlarla orman kaçakçiligina soyundular

  • Giriş : 07.11.2005 / 00:00:00

SAKARYA - Sakarya'da orman kaçakçilarina göz açtirilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sakarya Orman Bölge Müdürü Hasan Yildiz yaptigi açiklamada ormanlari yangin disinda tehdit eden faktörlerin basinda usulsüz kesim ve orman envali kaçakçiligi geldigini söyledi.

Yildiz, usulsüz kesim ve kaçak orman envali suçlarini önlemek için koruma subesinde ki orman muhafaza ekiplerinin 24 saat orman kaçakçilari ile mücadele ettiklerini ifade etti.

Yildiz, son 2 yilda orman envali kaçakçiliginda kullanilmis olan çesitli marka ve modelde toplam 318 adet araç yakalandigini bu araçlar içerisinde Mercedes'ten Murat 124'e kadar çesitli araçlar bulundugunu belirterek sunlari kaydetti; "Orman envali kaçakçiliginda kullanilan araçlar hakkinda 6831 sayili Orman Yasasi'nin 84. maddesine göre islem yapiliyor. Mahkemelerce müsaderesine izin verilen araçlarda ihaleyle satilmaktadir. Sahte plakali, sase ve motor numaralari farkli araçlarin satislari mümkün olmadigi için maalesef depolarimizda çürüyorlar"

Yildiz, Sakarya il sinirlari içersinde ki ormanlik alanlarda daha çok yakacak odun amaçli yapilan kaçakçilik miktarlarinda son zamanlarda bir azalmalar olduguna dikkat çekerek " Denetimlerin siklastirilmis olmasi neticesinde suç isleme sayisi ve miktarinda sevindirici bir azalma var. Halkin gelir düzeyindeki iyilesmeler, baska geçim kaynaklarin çogalmasi ve yakacak olarak odunun yerini kömür ve dogalgazin almasi orman kaçakçiligini da azaltmistir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious