Lüks cip müşterileri her geçen gün artıyor

  • Giriş : 17.12.2007 / 09:30:00

Türkiye fiyatları 180-200 bin yeni liradan başlayan lüks SUV (sportif amaçlı araç) pazarı özellikle gelişen ülkelerin de etkisiyle hızlı bir büyüme içinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüm Avrupa ülkelerinde 2002 yılında bu sınıfa giren 147 bin araç satılırken 2007 yılsonu itibarıyla bu rakamın 327 bine ulaşması bekleniyor.

5 yıl gibi bir süre içerisinde 2 kattan daha fazla büyüyen lüks cip satışlarındaki artışta Rusya lider durumda. Çünkü söz konusu dönemde 4 bin civarında olan satışlar bu yıl itibarıyla 36 bin 600'e kadar ulaştı.

Yani 9 kattan daha fazla bir artış yaşandı. Diğer eski Doğu Bloku ülkelerinde de artış oranı hızlı değişiyor.

Türkiye tüm SUV satışlarında öne çıkan ülkelerden biri. Türk tüketicisi araziye çıkmasa da cipleri seviyor. Ancak özellikle yüksek vergiler nedeniyle lüks sınıf jiplerde Rusya gibi hızlı bir büyüme gözlenmiyor.

Buna rağmen lüks cip satışlarında kriz dönemlerinde bile değişmeyen ve sürekli artan bir satış grafiği sergileniyor. Bu yılı 23-24 bin civarında kapatması beklenen SUV pazarında lüks sınıfın payı yüzde 15'i buluyor.

Satın alım fiyatları açısından sıradan otomobillerle kıyas kabul etmeyen bu sınıfta motor tercihleri söz konusu olduğunda 'ekonomi' birinci plana geçiyor. Alım bedelini bir yana bırakın yıllık kullanım vergisi ve kasko bedeli bile giriş sınıfı yeni bir otomobil fiyatına ulaşabilen böyle bir aracı tercih edenler nedense dizel konusunda ısrarcı.

Tabii ki ağırlığı 2-2,5 tonu bulan bu araçları arazide daha etkili kullanmak açısından dizel motor önemli ama her durumda benzinli motorların da kendine has ayrıcalıkları göz ardı edilemez. Buna rağmen 5 yıl içerisinde dizel motor oranı da yüzde 71'den 87'lere kadar ulaşmış düzeyde.

Lüks SUV'ların arazi kabiliyetleri genellikle üst düzeyde oluyor. Ancak, bu tarz araçların sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada araziye çok çıkarılmadığını söylemekte fayda var.

Ortadoğu ülkeleri bu konuda ileri düzeyde. Bu araçların yol dışına yani araziye çıkarılma oranı yüzde 50'yi geçiyor. Bunda çölün etkisi büyük. Japonya'da örneğin çok fazla arazi olmaması oranı çok düşürüyor; yüzde 3-5 civarında. Avrupa ülkelerinde ise Türkiye'de olduğu gibi yüzde 10-15 civarında araziye çıkan SUV söz konusu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious