Lüks jip müşterisi tasarruf peşinde!

Lüks jip müşterisi tasarruf peşinde!.11910
  • Giriş : 09.02.2009 / 09:07:00

Küresel krizle birlikte ekonomide yaşanan daralma üst gelir grubundakileri de tasarrufa yöneltiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zenginlere hitap eden lüks araçlarda Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de dizel modellerin ağırlığı önemli ölçüde arttı.

Motor hacmi 2 litrenin üzerindeki araçlarda dizel oranı yüzde 89'a, fiyatları 200 bin TL civarında olan lüks jip sınıfında ise yüzde 95'e ulaştı. 60 yıldır spor otomobil ve lüks jip üreten Alman Porsche de değişimi dikkate alarak ilk defa Cayenne modelinde dizel motoru da sundu. Doğuş Otomotiv Porsche Genel Müdürü Anıl Gürsoy, Porsche'nin bu kararı almasında Avrupa pazarlarının etkin rol oynadığını belirtiyor. Türkiye'de lüks jip müşterilerinin hem yakıt tüketimi hem de vergide ekonomik olanı tercih ettiğini belirten Gürsoy, "Bizim içinde bulunduğumuz segmentte satışlarda başı çeken modellere bakın, hep dizel tercih ediliyor. Böyle bir eğilim var. Sonunda Porsche de bu eğilimden geri duramadı." dedi.

Avrupa'da da jip sınıfında dizel payı her yıl kademeli olarak artıyor. 2002 yılında satılan 687 bin jip modelinin yüzde 63'ü dizel motor taşırken 2008'de satış rakamı bir milyon 141 bine, oran ise yüzde 77'ye çıktı. Anıl Gürsoy, bazı Avrupa ülkelerinde karbondioksit üretme miktarları daha düşük olduğu için dizel motorlu araçlara vergi teşvikleri verildiğini, bu sebeple dizel motora ilginin gün geçtikçe arttığını ifade ediyor. Gürsoy, Porsche olarak geçen yıl Türkiye'de 160 civarında müşteriye ulaştıkları bilgisini veriyor. Bu yıl 150'si dizel olmak üzere 170 Cayenne ve 50 civarında binek spor model satarak toplamda 220 adetlik satışa ulaşmayı planladıklarını belirtiyor. Porsche'nin bütün dünyada merakla beklenen 4 kapılı Panamera modeli ise ekim ayından itibaren Türkiye'de satılmaya başlayacak.

100 km'de 9,3 litre yakıyor

Audi Q7, BMW X5, Mercedes ML, Range Rover gibi rakipleri bulunan Porsche Cayenne'de benzinli motora göre yüzde 30 daha az tüketen dizel motorla 100 kilometrede ortalama 9,3 litre yakıt tüketimi gerçekleşiyor. 240 beygir gücündeki Cayenne bir km yol aldığında 244 gram karbondioksiti atmosfere bırakıyor. Porsche, 2010 yılında Cayenne modelinin daha az tüketen hybrid motorlu bir versiyonunu da yollara çıkaracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*