Lüks otomobilleri 60 saniyede çalan çete yakalandı

Lüks otomobilleri 60 saniyede çalan çete yakalandı.38530
  • Giriş : 22.01.2008 / 13:50:00

Polis, otomobiller 60 saniyede çalındığı için operasyona "60 Saniye" ismini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir, Ankara, İstanbul, Manisa, Denizli, Konya, Muğla ve Aydın'da otomobil hırsızlığı yapan ve çaldıkları otomobilleri parçalayıp sahte belgelerle satan bir çete yakalandı. Polis, otomobiller 60 saniyede çalındığı için operasyona "60 Saniye" ismini verdi.

Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, İzmir'de son aylarda otomobil hırsızlıklarının artması üzerine harekete geçti. Ekipler, yaklaşık dört ay süren teknik takip ve istihbarat çalışması sonucunda, otomobillerin çoğunun M.A. (36) tarafından çalındığını belirledi. Hırsızlık suçundan 33 kaydı bulunan M.A.'nın ayrıca yedi suçtan arandığı ve oto hırsızlığından hakkında 14 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu tespit edildi. Çalışmaların ardından polis ekipleri, zanlı M.A.'yı yakalamak için Çiğli ilçesindeki evine operasyon düzenledi. Kaçmak için dördüncü kattaki evinin havalandırma boşluğuna atlayan M.A., kömürlüğe düştü. Kapısı kilitli kömürlükten çıkamayan M.A., polis ekipleri tarafından yakalandı. 60 Saniye operasyonu sonucu, elebaşılığını tamirci C.A.'nın (43) yaptığı iddia edilen, M.A. ile birlikte otomobil hırsızlığı yaptığı belirlenen Y.D. (36), E.D. (37), S.Y. (50), İ.D. (36), M.D. (39), H.T. (31) ve S.B. (23), otomobilleri sattıkları ve parçaladıkları tespit edilen S.S.Ö. (38), M.B. (25), M.K. (43) ve C.Ç.'den (38) oluşan çetenin üyeleri İzmir, Denizli ve Mersin'de yakalandı.

Şebeke elemanlarının ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 41 çalıntı araç, çok sayıda sahte plaka, ruhsatsız iki av tüfeği, iki tabanca, 150 kontak anahtarı, yedi otomobil beyni, oto tamir anahtarları, dört matkap ve iki stepne lastiği ele geçirildi. Otomobil ve ciplerin İzmir, Ankara, İstanbul, Manisa, Denizli, Konya, Muğla ve Aydın'dan çalındığı belirlendi. 13 zanlı, işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilecek.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious