Lüks saat tüketimi arttı

  • Giriş : 17.01.2008 / 08:59:00

Mehmet Ali Bal, 'Orta gelir seviyesinde olanlar da yılla 3-5 kez lüks saat alıyor'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son üç yılda Türkiye'de lüks saat tüketiminin yıllık yüzde 40 artış gösterdiği belirtilirken, orta gelir seviyesinde bir insanın bile yılda en az 3-5 saat aldığı bildirildi

Saatin, ihtiyaçtan çok aksesuar aracı olarak görülmesi, lüks saatlerin satışında geçmiş yıllara göre artış yaşanmasını sağlıyor. Rolex, Omega ve Mont Blanc
Türkiye distribütörlüğünü yapan Rotap Saatçilik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bal, lüks saat satışlarındaki artışın ülke koşulları ile ilgili olduğunu söyledi.

Bal, "İhracatın artması, insanlarımızın daha çok yurt dışına seyahat ettikleri anlamına geliyor ve gördükleri şeylere daha çok ilgi duyuyorlar. Sadece ekonomik değil, kültürel gelişmişlik de bunu tamamlıyor. O nedenle bu tür aksesuarlara ilgi arttı" dedi. Bal, Türkiye'de lüks saat tüketiminin 2005, 2006 ve 2007 yıllarında yıllık ortalama yüzde 30-40 artış gösterdiğini bildirdi.

PIRLANTA ÇOK MODA

Omega saatlerin en düşük fiyatının 4 bin YTL en pahalı olanlarının ise 100 bin YTL civarında olduğuna işaret eden Bal, "Rolex saatlerinin fiyatı da o civarda. Mont Blanc ise çok değişken. Pırlantalı modelleri var. Mont Blanc saatlerinin en düşüğü 3 bin avrodan başlıyor 200 bin avroya kadar çıkıyor" dedi. Bal, 2008 yılında ekonominin iyi gitmesi durumunda satışlardaki mevcut trendi yüzde 15 daha yükseltmeyi düşündüklerini kaydetti.

MODA MARKALARIN PAYI YÜZDE 40

Saat&Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya da, kişi başı gelirin artmasıyla lüks saat tüketiminde de artış kaydedildiğini belirterek, lüks saat tüketiminde yüzde 15-20 artış olduğunu söyledi. Ramazan Kaya, "Bizim bu kategoride üst grup olarak Emporio Armani, Hugo Boss, Valentino, Calvalli, Burberry markalarını sayabiliriz. Bu saatlerin fiyatları 500 YTL'den başlıyor 7-8 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor" dedi. Kaya, moda markalarının saat sektöründe yüzde 40 paya sahip olduklarını, Diesel ve Guess'in de bu kategoriye sokulabileceğini kaydetti. Markalı saat sektörünün perakende rakamlarıyla Türkiye'deki büyüklüğünü 500-600 milyon dolar olarak tahmin ettiklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious