Lüksemburg'da ötanazi artık "yasal"

Lüksemburg'da ötanazi artık
  • Giriş : 20.02.2008 / 18:59:00

Hollanda ve Belçika'dan sonra Lüksemburg Parlamentosu da, ötanaziyi yasallaştıran kanun tasarısını onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Belçika ve Hollanda'dan sonra ötanaziyi yasallaştıran üçüncü AB ülkesi olan Lüksemburg'da, hastalarının yaşamına kendi istekleri üzerine son verecek doktorlara cezai işlem uygulanmayacak.

Parlamentoda 2001 yılından beri devam eden hararetli tartışmalardan sonra yapılan oylamada, 59 milletvekilinden 30'unun oylarıyla onaylanan yasa tasarısına, Başbakan Jean-Claude Juncker'in partisi Sosyal Hristiyan Parti tasarıya karşı çıkarken muhalefetteki liberaller, yeşiller ve sosyalistler lehte oy kullandı.

Belçika'daki prosedür nasıl işliyor?

Belçika, "Bir kişinin yaşamına, kendi isteği üzerine, bir başka kişi tarafından son verilmesi eylemi" olarak tanımlanan, sözcük olarak Yunanca "euthanasia: kolay ölüm"den gelen ötanaziyi Hollanda'nın ardından yasalaştıran ikinci ülke olmuştu.

Belçika yasalarına göre, ötanazi isteyen hastanın 18 yaşından büyük olması, bu talebini bilinçli ve kendi iradesiyle yapması, bu isteğini düşünerek ve birkaç defa yansıtması şart koşuluyor.

Hastaya ötanazi yapılabilmesi için, "fiziki veya psikolojik açıdan, tıbbi olarak sürekli ve dayanılmaz acı çekiyor olması, hastalık sürecinde çaresiz bir aşamada bulunması" gerekiyor.

Ötanazi yapacak doktorun hastayla derinlemesine görüşmesi, sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi vermesi, "ötanaziden başka bir çare kalmadığı" konusunda hastayla mutabakat sağlaması da koşullar arasında bulunuyor.

"Hastanın ötanazi talebinde bulunmasıyla yapılması arasında en az 1 ay geçmesi" ve "özel bir komisyonun nihai kararı vermesi" şartları da yasada yer alıyor.

Yasaya göre, Belçika'daki insanlar, arzu ederlerse sağlıklı günlerinde bir yazılı vasiyet hazırlayarak, amansız bir hastalığa yakalandıkları veya bir kaza sonucu bilinçsiz kaldıkları, kurtuluş ümidi bulunmadığı durumlarda, ötanaziye gidilmesini isteyebiliyor.

Bu durumda, bir vekaletnamede, bir veya birkaç kişinin ismi verilebiliyor ve bu kişiler ötanazi kararını hasta adına doktorlara bildirmekte yetkili kılınabiliyor.

Belçikalı doktorlar, ötanazinin yapılmasını izleyen 4 gün içinde, Federal Kontrol Komisyonuna bilgi raporu sunuyor. Bu komisyonunüyelerinin üçte ikisi, mevcut verilerin incelenmesinden sonra, ötanazinin gereksiz olduğu kanaatine varırsa dosya savcılığa sevkediliyor ve adli takibat başlatılıyor.

Yasa, hiçbir doktorun zorla ötanazi yapmaya mecbur edilemeyeceğini de kayda bağlıyor.

Belçika'da resmi kayıtlara göre her yıl 500'den fazla kişiye ötanazi uygulanıyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious