Lula da Silva yeniden Cumhurbaşkanı

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Brezilya'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Luiz İnacio Lula da Silva, yeniden Cumhurbaşkanı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Brezilya'da 1 Ekim'de yapılan ilk tur seçimlerinde Cumhurbaşkanı belirlenemeyince en fazla oyu alan Lula da Silva ve eski Sao Paulo valisi Geraldo Alckmin, ikinci tura kalmışlardı. seçim Kurulu, Alckmin'in ise yüzde 39 oranında oy aldığını bildirdi. Seçime 126 milyon Brezilyalı seçmen katıldı.

Sonuçların kesinleşmesinin ardından kendisini kutlamaya gelen destekçilerine bir "teşekkür" konuşması yapan Silva, "Halk gerçeği gördü" diye seslendi. Silva, ikinci döneminde, ilk döneminden daha fazla iş başaracağı vaadinde bulundu. Brezilya'yı kalkınmış ülkeler seviyesine çıkaracağını söyleyen Lula da Silva, "Birinci dönemin ikinci döneminden daha iyi olacak, çok daha iyi olacak. Brezilya ekonomisi çok hızlı büyüyecek. Gelir dağılımı daha adil olacak. Herşeyden önemlisi Brezilya'nın diğer kalkınmış ülkeler seviyesine çıkacağına şüphem yok. Gelişmekte olan bir ekonomi olmaktan bıktık. Artık gelişmek istiyoruz" dedi.

Seçim kampanyasını yoksulluğu azaltma vaadi üzerine kuran Lula da Silva, önceki vaatlerini yerine getirememek ve merkez düşünceye kaymakla eleştiriliyordu. Partisi İşçi Partisi'ne yöneltilen yolsuzluk iddiaları da seçimden önce Silva'nın en büyük handikabı olmuştu. Silva'nın, seçim kampanyası boyunca rakibi Alckmin'in sosyal yardımları kaldırabileceğini ve devlet kuruluşlarını özelleştirebileceğini öne sürmesinin de seçmen üzerinde etkili olduğu belirtiliyor.

Gözlemciler, Silva'nın yeniden Cumhurbaşkanı olmasının, yolsuzluk iddialarıyla yıpranan ve halkın gözünden düşmüş bir lider olarak görünen Silva için gerçek bir başarı olduğunu belirtiyorlar. Silva'nın ikinci döneme ilişkin vaatlerini ne ölçüde gerçekleştirebileceğinin ise nasıl bir hükümet kuracağına, vergi, emeklilik ve hızlı büyüme için gerekli olan diğer yapısal reformlarda muhalefetten ne kadar destek alabileceğine bağlı olduğu düşünülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious