'Lütfen dokun bana babacığım'

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Yoğun iş temposu sebebiyle yeni doğan bebeğinizi sadece uyurken mi görüyorsunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ve bu sebeple sadece uzaktan sevmekle mi yetiniyorsunuz? Çok küçük diye biraz büyüsün öyle seveyim mi diyorsunuz? Hata ediyorsunuz. Ve bu hatanız muhtemelen bebeğinizin sonradan kişilik problemleri yaşamasına sebep olacak. Çünkü bebek deyip geçmeyin! Tanımaz, fark etmez, anlamaz demeyin. Babalarıyla iletişime geçememeleri bebekleri daha sonradan onları çok olumsuz etkiliyor. Zira 0-3 yaş, çocukların kişilik-karakter gelişimi için çok önemli bir dönem. İşte bu yüzden uzmanlar babaların bu dönemde bebekleriyle daha çok ilgilenmesi gerektiğini söylüyor.
0-3 yaş döneminde bebekler daha çok anneye bağımlı yaşıyor. Yedirmek/emzirmek, temizlemek ve uyutmak için hep anne bebekle ilgileniyor. Babalar ise uzaktan sevmenin dışında bebekle çok irtibat kurmuyor. Hele de yoğun çalışan bir baba ise gece geç geldiği ve sabah da erkenden çıktığı için bu dönemde bebeklerle çok ilgilenemiyor. Fakat çocuk psikiyatrı Doç. Dr. Mücahit Öztürk, babaların bebeklerle bu dönemde daha çok iletişim halinde olması gerektiğini, onları kucağınü alıp hatta ihtiyaçlarını gidererek (gerektiğinde altını temizlemek, yedirmek ve uyutmak gibi) bebeklerine yakın ilgi göstermesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca 0-3 yaş döneminde bebeklerin babalarıyla olan ilişkileri onların cinsiyet gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor. Öztürk, erkek bebeklerin cinsel kimlik gelişiminden babayla iletişimin çok mühim olduğunu, kız bebeklerin ise karşı cinsi tanımada babayla ilişkisinin önemli rol oynadığını söylüyor. Yani bebek deyip geçmemek lazım. Anne ve babayı, kendisine gösterilen ilgiyi algılıyor. Ve hatta onlarla ilişkisinin şekli ve dozajı ömrünün geri kalan kısmında önemli rol oynuyor.

Öztürk, babalara bebeklerin bakımında annelere de yardımcı olmalarını tavsiye ediyor. Hatta işten geldikleri zaman bebek uyuyorsa uyandırmalarını ya da gece uyandıklarında anneleri yerine babalarının bebeğin ihtiyaçlarıyla ilgilenmesini söylüyor. Öztürk, “Bebek gece ağlıyor diye yastığı alıp başka odada yatmak yok.” diyor. Öztürk, babanın bebekle bütün gün vakit geçirmesine gerek olmadığını, kaliteli bir iki saatin yeterli olacağını söylüyor. Bu süre içinde bebeğin her türlü ihtiyacını anne yerine babanın yapması bu iletişim için uygun ve değerlendirilmesi gereken bir fırsat.

Sema Hastanesi çocuk doktoru Hamza Yazgan ise bebeğin babasıyla yakın ilişki kurabilmesi için babanın onu kucağına alması ve göz göze gelmesi, bebeğe varlığını hissettirmesi gerektiğini söylüyor. Bebekler kendisini 9 ay taşıyan anneleriyle bir bağ kurabiliyor. Babalarıyla aynı bağı kurabilmesi için babayla fiziksel temasta bulunması, babanın kokusunu duyması gerekir. Bebeği uyutmak, yedirmek bunun için iyi bir fırsat. Baba bebeğiyle sık sık göz göze gelmeli ve onunla oyun oynamalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious