Lütfullah Kayalar'ın CHP'den adaylığının yansımaları

  • Giriş : 04.06.2007 / 14:54:00

Anavatan'dan CHP'ye geçen Lütfullah Kayalar, CHP tabanında rahatsızlığa neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP'li bazı ilçe başkanları ve parti üyeleri genel merkeze tepki telefonları açmaya başladı.

CHP Eski İl Başkanı ve CHP Milletvekili Aday adayı Ali Keven rahatsızlığı doğruladı ve tepkilerin artabileceğine dikkat çekti. CHP İl Başkanı Yener Kurt ise ufak tefek rahatızlıkların olabileceğini, ancak bunların zamanla biteceğini ifade etti.

Lütfullah Kayalar'ın Anavatan'dan istifa etmesinin hemen ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın teklifini kabul ederek milletvekili adayı olması parti tabanında sıkıntıya neden oldu. Lütfullah Kayalar'ın adaylığı Yozgat gündemine bomba gibi düştü. CHP tabanında rahatızlıklara neden olan Kayalar'ın adaylığı bazı sevenlerini üzdü. CHP il yetkilileri Lütfullah Kayalar'ın partiye katılmasıyla oy sayılarının artacağını ifade ederken, eski partisi Anavatan'da ise Kayalar'a tepki var. Anavatanlı yetkililer şimdilik konuşmayı uygun bulmazken, kesin listelerin açıklanmasından sonra gerekli açıklamanın Anavatan'dan geleceği ifade ediliyor. Sokakta ki bazı vatandaşlar Kayalar'ın sol bir partiye geçmesini doğru bulmazken, bazıları ise CHP'nin oy sayısının artacağını iddia ediyor.

CHP Eski Yozgat İl Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Ali Keven Kayalar'ın parti tabanında rahatsızlığa neden olduğunu söyledi. Kayalar'ın partiye olumlu katkısının yanında olumsuz katkısının da olacağını belirten Keven, tepkinin artabileceğine dikkat çekti. Ali Keven şöyle konuştu: "Lütfullah Kayalar Yozgat'ta sevilen bir kişi. Vekil deneyimi olan birisi. Bu sürede ciddi hizmetler yaptı. Yozgat'ta partimize katkısı olacaktır. Olumsuz yönde de katkısı olacaktır ama olumlu yönde katkısı daha fazla olacaktır. Parti tabanında bir sıkıntı var. Ciddi boyutta değil. Bu yaygınlaşabilirde. Tüm gün parti teşkilatlarımızdan telefonlar geliyor. Bunu nötürleştirmeye çalışıyoruz. 24 saat kala partiye girmesi tabanda etik bulunmadı. Dileğim iyi olmasıdır. Kendisine başarılar diliyorum."

CHP Yozgat İl Başkanı Yener Kurt ise Anavatan Partisi Yozgat Eski Milletvekili Lütfullah Kayalar'ın CHP'den milletvekili adayı olmasının partiye güç katacağını söyledi. CHP Yozgat İl Başkanı Yener Kurt, Kayalar'ın CHP'den milletvekili adayı olduğunu ve genel merkezce kabul gördüğünü belirterek, "Kayalar'ın Yozgat'tan 1. sırası da milletvekili adaylığı kesinleşti. Ben Lütfullah beyin partimize gösterdiği ilgiden dolayı kendisine teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Kendisi ile birlikte çalışacağız. Lütfullah Beyin katılımı elbette ki partimize güç katacaktır. Lütfullah Bey kendisini Türk siyasetine kabul ettirmiş bir arkadaşımızdır ve partimize gelmesinin çok artıları olacağına inanıyorum" dedi.

Lütfullah Kayalar'ın CHP'ye katılması çok fazla tepki yaratmayacağını kaydeden İl Başkanı Kurt, parti tabanından küçük çaplı tepkilerin geldiğini ancak bunun fazla olmadığını ifade etti. Anavatan Partisi Yozgat Eski İl Başkanı ve Yozgat milletvekili aday adayı, Mehmet Kılıçarslan, Lütfullah Kayalar'ın CHP'ye geçtiğini basından duyduklarını belirterek, "İfadenin doğru olup olmadığını, Yüksek seçim Kuruluna verilecek listeler tayin edecektir. Bu nedenle Saat 17.00'ye kadar bir yorum yapma gereği duymuyoruz" dedi.

KAYALAR'IN CHP'YE KATILIMI TABANI ÜZDÜ

Sokaktaki bazı vatandaş ise Kayalar'ın CHP'ye katılmasına kızgın. Bazıları Kayalar'ın CHP'ye katılmasıyla kendini bitirdiği görüşünde. Halil Kilcioğlu, Kayalar'ın parti değiştirmesini samimiyetsizlik olarak değerlendirerek, "Bu tür kişilerin ne memlekete ne de kendine faydası olur" dedi.

Latif Gerginok ise Kayalar'ın CHP'ye geçerek yanlış yaptığını iddia etti. CHP'nin oyunun artmayacağını ifade eden Gerginok, Kayalar'ın CHP'ye geçmekle kendini bitirdiğini ileri sürdü. Lütfullah Kayalar ile beraber siyasi çalışma yapan Mehmet Köse ise Kayalar'ın sol bir parti yerine sağ bir partiye geçmesinin daha iyi olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious