'M. Kemal Atatürk masondu' iddiası

'M. Kemal Atatürk masondu' iddiası.10175
  • Giriş : 17.11.2008 / 17:30:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 23:44:44

Tamer Ayan, Atatürk'ün Mason olduğunu iddia ediyor. İşte Masonlardan şok iddialar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Can Dündar'ın "Mustafa" belgeseliyle başlayan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Masonlar da tartışmaya ortak oldu. Yazarımız İsa Tatlıcan Masonların Atatürk'e bakışını yazdı. Tatlıcan, Mason Locası üyesi Üstad-ı Muhterem Tamer Ayan'ın yazdığı "Atatürk ve Masonluk" kitabındaki ilginç iddiaları yazdı. Kitap Atatürk tarafından katapılan Mason localarının Mustafa Kemal'e nasıl baktıklarını gözler önüne seriyor. Kitapta Atatürk'ün Masonlara para yardımında bulunduğu iddia ediliyor.

“Mustafa” Tartışmalarına Bir Katkı da Masonlardan: Atatürk Masondu!
“Mustafa” isimli belgesel film vizyona girdikten sonra Türkiye'de Atatürk hakkında söylenmedik söz kalmadı diye düşünmüştüm.

Ama yanılmışım.

Bu konuya son noktayı Türkiye Masonları koydu.

Elimde bir kitap var. Adı “Atatürk ve Masonluk”

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından yayınlanmış bu kitap, Hürriyet Gazetesi yazarı Tufan Türenç'in de kayıtlarda adının bulunduğu Sevenler Mason Locası'nın üyesi Üstad-ı Muhterem Tamer Ayan imzası taşıyor.

Bilindiği gibi Türkiye'deki Mason locaları 1935 yılında Atatürk tarafından kapatıldı.

İçişleri Bakanı'ndan Meclis Başkanına, Ordu komutanından Dışişleri Bakanına kadar Masonik bir kadrolaşmanın yaşandığı bir ülkede Mason localarının kapatılması size de garip gelmiyor mu?

Çevresinde bu kadar Masonun bulunmasına izin veren Atatürk gerçekten de Mason düşmanı olabilir mi?

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan “Türkiye'de Masonluğun Gizli Tarihi isimli kitabımda aslında bu konuyu çok ayrıntılı incelemiştim. Atatürk sadece Mason derneklerini değil tek parti ideolojisi dışındaki tüm kurum ve kuruluşları kapatıyor. Mesela Mason localarının kapatıldığı dönemde “Hamallar Derneği” bile kapatılıyor. Devrimlerin kısa sürede sonuç vermesi için tüm sivil toplum kuruluşların faaliyetlerine 1948 yılına kadar ara veriliyor. Mason localarının kapatılmasından “Atatürk Masonluğa Düşmandı” sonucunu çıkarmak (kulağa hoş gelse de) objektif olmayacağını düşünüyorum.

Zaten Mason locaları kapatılmış olsa da Halkevleri binalarında ve Beyoğlu'ndaki çeşitli lokallerde faaliyetlerine devam ettiler.

Gelelim “Atatürk ve Masonluk” kitabına…

Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Büyük Locası tarafından yayınlanan kitapta Atatürk'ün Risorta Locası'ndan alındığı iddia edilen “Masonluk Belgesi” de yeralıyor:

“Rivista Masonica Dergisi”nin 1973 yılındaki bir sayısından alınan bu belge Türkiye Büyük Locası arşivinde bulunuyor. Yazar Tamer Ayan'ın iddiasına göre Atatürk 29 Ekim 1907 tarihinde Rizorta Locası'na üye oluyor. Yazar ayrıca, Atatürk'ün 1913 yılında da Veritas Locası'na üye olduğunu belirtiyor. (Atatürk ve Masonluk, Tamer Ayan, sf. 117)

Tamer Ayan, çok tartışılacak kitabında şu iddialara yer veriyor:

“Genelde dünyada, özelde Türkiye'de herkes bu konuyu merak eder: Atatürk acaba Mason muydu? Elbette…Hem de Şevket Süreyya Aydemir'in tanımlamasıyla 'o bir cilacı değil yontmacıydı'(sf. 69)

Kitapta ayrıca Sabetaycı aileden gelen Necip Fazlı'nın Atatürk ile “Rizorta Locası”nda tanıştığı ve Atatürk'e maddi ve manevi yardımda bulunduğu da iddia ediliyor.

Tamer Ayan, Atatürk'ün “uykuda” bir Mason olduğunun da altını çiziyor.

“Atatürk önlüksüz bir Mason değil; Nuruziya ile teşerrüf etmiş bir masondur. Bir süre sonra, devam etmeyerek gayrı muntazam olması onun Masonluk sıfatını geri almaz.; Sadece uykuya yatırır. Çünkü 'Mason olunmayacağı, Mason doğulacağı' kuralının devamı 'Mason doğanın Mason öleceğidir.” (sf. 131)

Mason locasındaki toplantılara devam ettiği dönemde Atatürk'e üst düzey görev teklif edildiğini iddia eden Tamer Ayan, kitabının sonuç bölümünde şu satırlara yer veriyor:

“Kendisine teklif edilen Masonik yüksek derece önerisini kabul etmeyişi, üstlenmiş olduğu yüce görevi dolayısıyladır. Ancak yakın arkadaşları ve dostlarından başka, Cumhuriyet kadrosunda güvenerek görev vermiş olduğu üst düzey yöneticilerinden bir çoğu Masondur. Atatürk ayrıca Mason derneğine nakti yardımda bulunmuş, hatta bazı yabancı konuklarını Mason lokalinde ağırlamıştır. Atatürk, Masonluğun amaçlarını ve ülküsünü çok iyi bildiği ve takdir ettiği için Masonluğu sevmiş güvenmiş ve yararına inandığı için desteklemiştir.” (sf. 364)

Kitap boyunca Atatürk'ün Sabetayistlerle yakın ilişkiler içerisinde olduğunu iddia eden Mason Tamer Ayan Atatürk'ün okulu hakkında da ilgin iddialar ortaya atıyor:

“Atatürk Şemsi Efendi Mektebine gönderildi. Bu okul, varlıklı ve kültürlü bir etnik grup olan Sabetaycıların Kapancı kolu tarafından kurulmuştur. Kurucusu Şemsi Efendi, Sabetaycı aileye mensup, kültürlü, başarılı ve Aydın bir öğretmen olmasının yanı sıra siyasal yönü olan Kabala uzmanıydı…Şemsi Efendi, öğrencisi Atatürk'ün okuldaki başarısını izlemiş ve ailesine iyi bir eğitim görmesini önermiştir. İstanbul'da 1917 yılında vefat eden Şemsi Efendi'nin mezarı Üsküdar-Bülbülderesi Selanikliler Mezarlığı'ndadır“ (sf. 84)

Atatürk'ün Mason olup olmadığını bilmiyorum. Ancak Türkiye Masonlarının Atatürk hakkında yaptıkları açıklamaları ve belgeleri kamuoyu ile paylaşmalarını önemli bir gelişme olarak görüyorum.

8SUTUN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*