M.Şükrü Alparslan, kansere yenik düştü

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Yaklaşık bir yıldan beri akciğer kanseri tanısı ile Acıbadem Hastanesi'nde tedavi gören Av. Mehmet Şükrü Alpaslan yaşam mücadelesini kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Satranç Eğitim ve Geliştirme Vakfı Hukuk Kurulu Üyesi de olan Alpaslan, Türkiye'nin Avrupa'daki savunucusu olarak biliniyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Abdullah Öcalan ve Leyla Zana davalarında Türkiye'yi savunan Alpaslan'ın cenazesi İstanbul Barosu önünde yapılan törenden sonra Erenköy'deki Galip Paşa Camii'ne getirildi.

Alpaslan'ın, Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi kılınan cenaze namazından sonra omuzlara alınarak bir süre taşındı. Daha sonra cenaze aracına konan Mehmet Şükrü Alpaslan'ın cesedi toprağa verilmek üzere Küçükyalı Mezarlığı'na götürüldü. Cenaze namazı sırasında taziyeleri kabul eden Alpaslan'ın iki oğlu ve yakınları ayakta durmakta güçlük çekerken, gözyaşı döken yakınlarını cenaze namazına katılan vatandaşlar teselli etti.


-KİMDİR-


Av. Dr. Mehmet Şükrü Alpaslan, 1949 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1973 yılında aynı fakültenin Ceza ve Ceza Usul Hukuku Kürsüsü'ne asistan olarak girdi. 1983 yılında "Kriminoloji ve Hukuk Açısından Tedhişçilik" konulu tezi ile "Hukuk Doktoru" unvanını aldı. 1984 yılında öğretim üyeliğinden ayrılarak serbest avukatlık yapmaya başladı.1994 yılından 2005 yılına kadar Türkiye Cumhuriyeti'ni Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde savundu. 2004 yılında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi. Bu arada Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Uygulaması" konulu dersi vererek öğretim üyeliği görevini sürdürdü.

Türk Satranç Eğitim ve Geliştirme Vakfı hukuk kurulunda da görev alan Alpaslan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki Abdullah Öcalan davasında Türkiye'yi savundu. Çok sayıda makalesi ve ceza alanında yazılmış kitapları bulunan Alpaslan, evli ve iki çocuk babası.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious