'Maalesef Kurtlar Vadisi'nden tanınıyorum'

'Maalesef Kurtlar Vadisi'nden tanınıyorum' .14566
  • Giriş : 04.12.2007 / 15:31:00

Emin Olcay: 45 yıllık tiyatro sanatçısıyım, ancak Kurtlar Vadisi'ndeki 'Ömer Efendi' ile doğdum sanıyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurtlar Vadisi dizisindeki ''Ömer Efendi'' rolüyle tanınan Emin Olcay ve bir dönem aynı dizide ''Elif'in annesi Ayşe'' rolünü oynayan Hayat Olcay, Konya'da Mevlana Törenleri için hazırlanan ''Barış Kuşu'' adlı çocuk oyununda rejisörlük ve metin yazarlığı görevlerini üstlendi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden Çocuk Tiyatroları Genel Koordinatörü görevindeyken emekliye ayrılan 45 yıllık tiyatro sanatçısı Emin Olcay, yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok az çocuğun nitelikli tiyatro izleme olanağı bulduğunu belirterek, kendilerinin bu durumun farkında olduklarını söyledi.

Olcay, Konya Büyükşehir Belediyesinin bünyesinde oluşturduğu Çocuk Tiyatrosu grubundaki 13 oyuncuyla birlikte, ilk gösterimi Mevlana'nın 734. Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri'nde olmak üzere ''Barış Kuşu'' adlı bir tiyatro oyunu ortaya çıkardıklarını bildirdi.

Bu oyun için son derece profesyonel bir kadroyla çalıştıklarını dile getiren Emin Olcay, ''Barış Kuşu'nun senaryosunu eşim Hayat Olcay yazdı, rejisörlüğünü de ben yaptım. Bu oyunda dünyamızın kötü kullanılması, savaşların verdiği yıkımlar, çevre bilinci gibi konular üzerinde durduk. Oyunumuza ismini veren 'Barış Kuşu' sadece Hazreti Mevlana'nın sözleriyle konuşuyor, önemli mesajlar veriyor'' dedi.

Oyunun dekoratörlüğünü Devlet Tiyatrolarından Sertel Çetinel'in yaptığını, kostümleri ise Devlet Opera Balesi Kostüm Kreatörü Gazal Ertan'ın hazırladığını belirten Olcay, müzikleri ise ABD'de bir filmin müziğini de yapan Kemal Güniçi'in hazırladığını, dansların Devlet Opera Balesi dansçısı Emre Olcay tarafından düzenlendiğini, ışık tasarımın ise KDT Müdür Yardımcısı ışık dekoratörü Hakan Özdemir'e ait olduğunu ifade etti.

-''ABD'DE İNGİLİZCE OLARAK GÖSTERİM HAZIRLIĞI...''-

Oyunun galasının, Mevlana'nın Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri'nin başladığı 1 Aralık akşamı yapıldığını belirten Emin Olcay, şunları kaydetti:

''İlk tepki çok güzeldi. Her gün 2 kez sahnelenen oyunu galadan bir gün sonra Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi de seyretti, çok beğendi. Daha sonra da oyunun devam etmesi için belediye başkanıyla görüşeceğini söyledi. Hatta (oyunu İngilizce'ye çevirelim Amerika'da da gösterelim) dedi. Bunun hazırlığını da en kısa sürede yapacağını söyledi. Bu oyun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi talep ederse İstanbul'da da sahnelenebilir. Diğer ketlerimizde olduğu gibi Konya'da da çocuk nüfus çok fazla, bir yıl boyunca bu oyunu oynasak yine de kentteki tüm çocuklar seyretmiş olmaz. Daha fazla kentte gösterimi için çalışmalar yapılıyor.''

-''MAALESEF KURTLAR VADİSİ'NDEN TANINIYORUM''-

Pek çok kişinin kendisini Kurtlar Vadisi dizisinden tanıdığı yönündeki soruya da Emin Olcay, ''Maalesef Kurtlar Vadisi'nden tanınıyorum. 45 yıllık tiyatro sanatçısıyım, ancak Kurtlar Vadisi'ndeki 'Ömer Efendi' ile doğdum sanıyorlar. Beni bu durum çok rencide ediyor. 'Barış Kuşu' adlı çocuk oyununun yazarı eşim Hayat Olcay da aynı televizyon dizisinde Elif'in annesi Ayşe rolünü oynuyordu. İnsanların beni, olması gerektiği gibi 45 yılık tiyatrocu geçmişimle tanımalarını istiyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious