Maaş alamayan Marmaray çalışanları yürüdü

Maaş alamayan Marmaray çalışanları yürüdü.10476
  • Giriş : 25.06.2009 / 14:18:00

Marmaray Projesi kapsamında Yenikapı'da kazı çalışması yürüten işçiler, 4 aydır ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle iş bırakıp belediyeye yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşe gelecek yol parasını dahi bulamadıklarını belirten işçiler, ödeme yapılıncaya kadar çalışmayacaklarını açıkladı.

Yenikapı'daki Marmaray kazı alanında çalışan yaklaşık 200 işçi 4 aydır paralarını alamadıkları için iş bıraktı. Bir süre önce yine maaş alamadıkları için iş bırakan işçiler kendilerine "namus sözü" verilmesine rağmen hala paralarının ödenmediğini savundu. Bazı işçilere "göz boyamak için" bir hafta önce yarım maaş ödeme yapıldığını belirten işçiler, maaşların tamamı ödenene kadar çalışmama kararı aldı. Bağlı oldukları taşeron firmadan ücretlerini alamadıklarını savunan işçiler, işe gelecek yol paralarının dahi olmadığını söyledi. Yenikapı'daki kazı alanında Özşahinler İnşaat'a bağlı olarak çalıştıklarını belirten işçiler, "Taşeron firma belediyeden para alamadığını söylüyor. Belediye yetkililerine gidiyoruz onlar da 'Biz paraları şirkete verdik' diyorlar. Kimin doğru söylediğini anlayamadık. Olan bize oluyor. Eve ekmek götürmeyi bırak, cebimizde 1 lira yol parası yok" şeklinde açıklamada bulundu.

Vergi iadelerini alamadıklarını ve sigortalarının da tam yatırılmadığını savunan işçiler, daha sonra kazı alanından Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe bazı işçilerin işten atılma korkusu nedeniyle katılmadığı görüldü. Zaman zaman yoldaki araçları da durdurarak belediye binasına ulaşan işçiler adına iki temsilci içeri girdi. Daha önce maaş alamadıkları gerekçesiyle yetkililere dilekçe veren işçilerin bu evrakı belediyede bulunamadı. Telefon görüşmelerinin sonunda işçilere maaşlarının bugün yatacağı sözü verildi.

Bu arada işçiler daha önce yaptıkları iş bırakma eyleminde gazetecilere röportaj veren işçilerin işten çıkartıldığını söyledi. İşçiler bugünkü eylemin ardından da bazı arkadaşlarının işten çıkartılabileceğini savunarak, yürüyüşe bu nedenle bazı işçilerin katılmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*