Maaş düzenlemesi yürürlüğe giriyor

Maaş düzenlemesi yürürlüğe giriyor.6696
  • Giriş : 02.12.2008 / 09:04:00

Maaşların bankalar aracılığıyla ödenmesine ilişkin düzenleme, 1 Ocak 2009'dan itibaren yürürlüğe giriyor. Bankanın olmadığı yerleşim yerlerinde ise bu işi PTT üstlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu tarihten sonra 10 ve üzeri işçi çalıştıran kuruluşlar, maaşları bankalar aracılığıyla ödemek zorunda kalacak. Maaş ödemesinden, birçok bankacılık işlemlerini gerçekleştiren PTT de pay alacak. Banka şubelerinin bulunmadığı yerlerde veya ödemelerin bankalar üzerinden yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda maaşlar PTT aracılığıyla ödenecek. Ücretlerin yatırıldığı banka veya PTT, masraf talep edemeyecek. Türkiye'de halen SSK'ya kayıtlı yaklaşık 8,5 milyon kişi bulunuyor. Bunların 5,5 milyonunun primleri ise asgari ücret üzerinden yatıyor. Birçok işveren, düşük prim ödeyebilmek için normalde daha yüksek maaş ödedikleri çalışanını asgari ücret üzerinden gösteriyor.

İşverenler maaşların bankaya yatırılacak olmasına tepkili. Türkiye İşverenler Sendikası (TİSK) tarafından hazırlanan raporda, uygulamanın işletmelere ilave idari ve mali yükümlülükler getireceği belirtiliyor. İdari para cezasına ilişkin zorlamanın pratikte hiçbir yararı olmayacağı ifade edilen raporda, "Ücretlerin banka hesaplarına yatırılması durumunda bankaların masraf talep edemeyeceklerine ilişkin hüküm önemli sorunların çıkmasına neden olacak niteliktedir. Bankalara bu tür işlemleri kabul etme zorunluluğu ile birlikte ücretsiz işlem yapmanın öngörülmesi durumunda da Anayasa'nın "angarya yasaktır" ilkesi ile çelişilecektir." denildi.

PTT kârını her yıl artırıyor

Kiraların ardından maaşların da yatırılacağı PTT, son yıllarda kârını sürekli artırıyor. PTT Genel Müdürü Osman Tural, bu yıl 260 milyon YTL olarak planladıkları kâr miktarının, ekim ayı sonunda 287 milyon 500 bin YTL'ye ulaştığını açıkladı. PTT'nin özellikle kırsal alandaki vatandaşların bankacılık ve finansal hizmetlere ulaşabilmesinde önemli bir fonksiyon üstlendiğini aktaran Tural, "100 milyon YTL'nin üzerinde para harcayarak, üç yıl içerisinde 2 binden fazla PTT merkez ve şubesini yeniledik. Sadece PTT Bank'ların yenilenmesi için üç yılda 100 milyon YTL para harcadık. Ancak bunun beş katını kazandık. Bu yıl planladığımız kâr 260 milyon YTL iken, ekim sonu itibarıyla 287 milyon 500 bin YTL'lik kâra ulaştık. Neredeyse bir yıl sonra 2002'deki gelirin tamamını PTT Genel Müdürlüğü olarak kâr hanesine yazacağız." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*