Maaş promosyonunu hâlâ memurlara dağıtılmıyor

Maaş promosyonunu hâlâ memurlara dağıtılmıyor.9731
  • Giriş : 16.01.2008 / 09:58:00

Başbakanlık genelgesine rağmen bazı kurumların maaş promosyonunu hâlâ memurlara dağıtmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bankaların, personel maaşını kendi şubelerine yatıran kurumlara ödediği paralar, vakıf, dernek veya sandık için kullanılıyor. Bu durumdan şikâyetçi olan çalışanlar, "Paranın derneğe aktarılmasına onay verdiğimize dair bizden imza toplanıyor. Ses çıkaramıyoruz. Bunun önüne geçilmeli." talebinde bulunuyor. Halk ve Ziraat bankalarının personeli de oldukça dertli. Kendi kurumlarından promosyon alamayan çalışanlar, maaşlarının başka bir bankaya nakledilmesini istiyor. Taleplerinin haklılığını ise yönetim kuruluna dağıtılan ikramiyeyle izah ediyorlar. 2006'yı 2,1 milyar YTL'lik kârla kapatan Ziraat, bunun 40 milyon yeni lirasını yönetim kurulu üyeleri ve bazı çalışanlara dağıtmıştı.

Zaman'ın pazartesi günü gündeme taşıdığı maaş promosyonu haberi büyük ilgi gördü. Konuyla ilgili çok farklı tepkiler gelirken, eleştiriler genelgeye rağmen bankanın hediye ettiği paranın dağıtılmaması üzerinde yoğunlaştı. Şikâyetler arasında Ziraat ve Halk Bankası çalışanlarından gelenler dikkat çekiyor. Maaşısını kendi bankasından çeken çalışanlar, promosyon alamadıkları için oldukça dertli. İlk başta şaşkınlıkla karşılanan bu taleplerinin haklılığını ise yönetim kuruluna dağıtılan ikramiyelere gönderme yaparak izah ediyorlar.

2006'yı 2,1 milyar YTL'lik rekor kârla kapatan Ziraat Bankası, bunun 40 milyon yeni lirasını yönetim kurulu ile belirlenen çalışanlarına dağıtmıştı. Genel kurulda alınan kararla yönetim kurulun üyelerine 4'er maaş ikramiye verilmişti. Bankanın 2007 yılının Nisan ayında yapılan genel kurulunda, "net kârdan kanuni yedek akça ve ortaklara 1'inci temmettü ayrıldıktan sonraki bakiyenin yüzde 2,1'ine denk gelen kısmının yönetim kurulu üyelerine ve yönetim kurulunca belirlenen banka personeline bir brüt aylık tutarını aşmamak kaydıyla 31 Aralık 2007 tarihine kadar ödenmesi" karara bağlanmıştı. Ayrıca, "Yönetim ve denetim kurulu üyelerine ocak, nisan, temmuz ve ekim dönemlerinde aylık net ücretlerinin iki katı tutarında ödeme yapılmasına oybirliği ile" karar verilmişti. Böylece bankanın yönetim ve denetim kurulu üyeleri geçtiğimiz yıl 4'er maaş ikramiye de almış oldu. Kazanılan 'bonus'un sadece Ziraat yönetiminin cebine girmesi eleştiri konusu olmuştu.

Zaman'ı faks ve e-posta yağmuruna tutan okurlardan Fatih Ak, konunun bir başka yönünü nazara veriyor. Bazı ilçelerde başka banka şubesi olmadığı için memur maaşlarının mecburen Ziraat Bankası aracılığıyla dağıtıldığını dile getiren Ak, "Ziraat Bankası bizim maaşlarımızdan para kazanıyor ama biz bunun 'promosyonu'nu alamıyoruz." siteminde bulunuyor. Süleyman Uz da aynı noktaya işaret ediyor: "İlçemizde bir tek Ziraat Bankası var. Şimdiye kadar promosyon parası alamadık." Adını vermeyen ve benzer bir şikâyeti aktaran bir okur, bulduğu çözümü de anlatıyor: "Çalıştığım ilçede sadece Ziraat Bankası var. Bu yüzden birkaç okul şehirdeki bankalardan biriyle anlaşıp maaşını oraya transfer ettirdi ve promosyonlarını aldılar." Faruk Çizmeci de banka promosyonu alamayan memurlar olarak kendilerine yardımcı olunmasını istiyor.

Memurun promosyon parasını vermeyen yönetici suç işliyor

Gelen tepkilerin yoğunlaştığı bir başka başlık ise Başbakanlık genelgesine rağmen bazı yöneticilerin eskisi gibi davranmaya devam ettiği yönündeki şikâyetler. Bazı kurum amirlerinin söz konusu promosyonları 'istedikleri' gibi kullanmaya devam ettiği öne sürülüyor. Bu tip sıkıntıların artarıldığı yerlerin başında Van geliyor. Van'da görev yapan çok sayıda polis, kendilerinden rızaları dışında imza alındığını söylüyor. İstemeye istemeye verdikleri imzalarla promosyon paralarının Polis Vakfı'na bağışlandığını ifade ediyorlar. Benzer şikâyetler, İstanbul ve Diyarbakır polisinden de geliyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu'ya göre Başbakanlık genelgesine rağmen memura promosyon parası vermeyen yönetici suç işliyor. Haklarında, 'personelin parasına el koymaktan' dava açılabilir. Memurlara psikolojik baskı yapılarak onlardan imza alındığı yönündeki şikâyetlerin kendilerine de geldiğini anlatan Aksu, bu konuda yardım isteyen çalışanların yanında olacaklarını belirtiyor. Aksu, "Sıkıntı yaşayan memurlarımız doğrudan beni arayabilirler. Şikâyet gelmesi halinde yasal yollara başvurabiliriz. Hangi memur mağdur ise bize aktarsın. Memur- Sen olarak avukat dahil her türlü yardımı yaparız." diyor. Aksu, genelgeden haberi olan bazı yöneticileri de hemen bir anlaşma yapıp, personelini promosyon parasından mahrum etmekle itham ediyor.

Başbakanlık genelgesinde bankalarla yapılan protokoller gereğince elde edilen paranın tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak benimseniyor. Ancak toplam rakamın en fazla üçte birlik kısmının ise kurum personelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılabileceği karara bağlanıyor. Başbakanlık genelgesinde bu paranın hangi çerçevede harcanabileceği ise şu ifadelerle belirleniyor: "Yapılacak harcamaların birimin faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli ve zaruri harcamaları ihtiva etmesi, çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, işyerlerinde verim ve çalışanların memnuniyeti ile sunulan hizmetin kalitesini artırıcı amaçlarla ortak kullanım alanları için sarf edilmesi zorunludur. Bu tutarların belirlenen amaçlar dışında kullanılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious