Maaşların yüzde 35'ini kesilecek

Maaşların yüzde 35'ini kesilecek .11289
  • Giriş : 27.04.2009 / 11:35:00

İSDEMİR Genel Müdürü İsmail Akçakmak, işçi maaşlarındaki yüzde 35'lik düşüş kararının 1 Mayıs 2009'dan itibaren uygulamaya konulacağını, yayınladığı genelgeyle duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İskenderun Demirçelik A.Ş (İSDEMİR) Genel Müdürü İsmail Akçakmak, genelgede, tesislerin en değerli varlıklarının çalışanlar olduğunu her fırsatta söylediklerini ve ''önce insan'' yaklaşımıyla hareket ettiklerini anımsattı.

Yönetimin güven ve desteği, çalışanların takım ruhu ve özverili çalışmalarıyla üretimde rekorlar kırarken, Cumhuriyet tarihinin en büyük sanayi yatırımını tamamladıklarını belirten Akçakmak, genelgede, ''2008'de bir ilki gerçekleştirip, yılda 3,5 milyon ton kapasiteli sıcak haddehane tesisini işletmeye aldık. Kısaca, 2006'da OYAK'la birlikte gelişen performansımız sayesinde en iyi şekilde üreterek, satarak ve kar ederek bugünlere geldik'' ifadesine yer verdi.

Akçakmak, şirketlerin ana hedefinin, sosyal paydaşlarının dengeli mutluluğunu gözetip, kar etmek ve kalıcı başarılar yakalamak olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Bu hedefe ulaşmak için satılabilir maksimum üretimi, piyasada rekabet edebilir maliyet ve kalitede gerçekleştirmek zorundayız. Hepimizin bildiği gibi şu anda dünya, son yüzyılın en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya kalmış bulunmaktadır. ABD'de başlayan ve önce finans sektörünü vuran kriz dalga dalga reel sektörü de etkisi altına almıştır. Dünyada ve ülkemizde 2008'in 3'ncü çeyreğinden itibaren özellikle otomotiv ve çelik sektöründe şiddetli şekilde etkisini gösteren kriz konusunda çoğunluğun görüşü, krizin çelik sektöründe uzun süre devam edeceği yönündedir.

Kriz dönemi başlarında tonu 1.245 dolar seviyelerine kadar yükselmiş olan kütük satış fiyatlarımızın, krizle birlikte 330 dolar seviyelerine kadar düşmesi ise krizin çelik sektöründeki etkisinin göstergesidir.

Sizlerin de bildiği gibi ülkemizdeki birçok işletme, krize karşı üretimlerini durdurmuş, toplu işçi çıkarma ve benzeri tasarruf tedbirlerini uygulamaya başlamıştır. Dünyada ve ülkemizde işsizlik oranlarının her geçen gün arttığını hepimiz izliyoruz. İSDEMİR olarak krizin başladığı 2008 ekiminden bu yana yaklaşık 7 ay geçmesine karşın maliyetlerin düşürülmesi yönünde işçilik ücretlerinden tasarrufu gündeme getirmedik. Ancak, yapmaya devam edeceğimiz operasyonel iyileştirmeler ve tasarruflar, bugünkü üretim seviyelerinde ve piyasa koşullarında üretime devam şansını imkansız hale getirmiştir.''

''ÇOK SAYIDA İŞÇİNİN İŞTEN ÇIKARILMASININ ALTERNATİFİ''
Akçakmak, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ (ERDEMİR) ve en önemli iştiraki İskenderun Demir ve Çelik AŞ'de (İSDEMİR), toplu iş sözleşmelerinin tarafı olan işçi sendikaları ve işverenlerin, yürürlükteki toplu iş sözleşmelerinin bazı maddelerinin 16 aylık bir süre için tadil edilmesi konusunda anlaşma sağladıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

''Bu anlaşmaya göre, ücretler ve ücrete bağlı diğer hakların, nakdi ve gayri nakdi sosyal yardımlar hariç, 1 Mayıs 2009 tarihinden itibaren yüzde 35 oranında indirimi öngörülmüştür. Bu uygulama unvan ve makam gözetmeksizin tüm İSDEMİR çalışanlarını kapsayacaktır. Yani, toplu iş sözleşmesi kapsamındaki personelimizin yanı sıra en üst düzey yöneticilerimiz ve toplu iş sözleşmesi kapsam harici personelimiz de dahil olmak üzere tüm personelimiz bu uygulamadan etkilenecektir.

Sevgili İSDEMİR'liler, bugüne kadar birçok zorluğu birlikte aştık. Süresi ve şiddeti belli olmayan böylesi bir dünya krizini hiçbir sıkıntı çekmeden aşabilme şansına sahip değiliz.

Unutmayalım ki; bu geçici fedakarlık ve özveri, İSDEMİR ailesinin gelecekteki başarılarını ve mutluluklarını sürekli kılmak içindir. Bu zor dönemi de birlikte aşacağımıza güvenim tamdır. Bu güvenimin en büyük kaynağı İSDEMİR çalışanının bilgisi, becerisi özgüveni ve zoru başarmadaki kanıtlanmış başarılarıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*