Macaristan paralı eğitim ve sağlığa hayır dedi

Macaristan paralı eğitim ve sağlığa hayır dedi  .2150
  • Giriş : 10.03.2008 / 09:16:00

Macaristan'da halk, hükümetin reform programının üç önemli ayağını referandumla reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet, doktor ve hastane ziyaretlerini ücrete bağlamış, üniversitelerde de paralı öğretim yönünde adımlar atmıştı. Referanduma katılanların yüzde 80'den fazlasının 'ret' oyu kullanmasıyla hükümet bu alanlarda, ekonomik reform programından geri adım atmak zorunda kalacak.

BBC'nin haberine göre, referandumun sonucu, Sosyalist-Liberal hükümetin politikaları açısından önemli bir başarısızlık anlamına geliyor. Uzmanlar sonucu, Başbakan Ferenc Gyurcsany açısından da kişisel bir yenilgi olarak görüyor. Hükümet geçen yıl doktor ve hastane ziyaretlerini ücrete bağlamıştı. Halktan, ilk 20 ziyaretinde, her ziyaret için 300 Macar Forinti (1.6 YTL) alınıyordu.

Üniversite öğrencilerinden de önümüzdeki öğrenim yılından itibaren her sene yaklaşık yıldan itibaren yaklaşık 760 YTL kayıt ücreti alınacaktı. Ancak referduma katılım oranı tahminlerin üstünde yüzde 50'yi aştı ve halk uygulamalara net tepki gösterdi.

Ferenc Gyurcsany, 1 Nisan'dan itibaren ücretlerin iptal edildiğini duyurdu. Ancak Macaristan Başbakanı, bütçede, hastanelerin ve üniversitelerin kaybettiği geliri telafi edecek para olmadığı uyarısında da bulundu.

Referandum çağrısı yapan ana muhalefet partisi Fidesz ise hükümetin bu parayı bulması gerektiğinde ısrar ediyor. Ferenç Gyurcsany ise reform çabalarını sürdürme sözü veriyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious