Macaristan'da sular durulmuyor

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany'in halka yalan söylediğini itiraf etmesi ardından Budapeşte'de sular durulmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atlı polisler, Başbakan Gyurcsany'in Sosyalist Partisi merkezine gitmek isteyen protestoculara müdahele etti. Müdahele sırasında pekçok kişi yaralandı. Bu olayın ardından meclis önünde 10 bin kadar kişinin katıldığı sakin bir gösteri düzenlendi.

Halka genel seçimler sırasında yalan söylediğini itiraf eden Başbakan Gyurcsany buna rağmen görevden ayrılmayacağını söyledi. Macar lider, protestocular gerekirse zor kullanarak dağıtacaklarını uyarısında bulundu.

Başbakan Gyurcsany'ın itirafı ardından önceki gece binlerce gösterici Macar liderin istifası için meydanlara toplandı. Pazartesi gecesi sakin bir şekilde başlayan gösteriler, bir grup protestocunun kamu televizyonu binasına gitmesi ile şiddet olaylarına sahne oldu. Göstericiler canlı yayında isteklerinin okunmasını isteği reddedilince göstericilerin binaya saldırdı. Polisin olayları kontrol altına alması için gönderilmesi ardından göstericilerin polislere kaldırım taşı ve şişe atarken arabaları ateşe verdi. Bina içine giren bir kısım göstericiler, televizyonun bir süre yayın yapamamasına neden oldu. Bu olaylar sırasında polisler saatlerce olay yerine gelemezken daha sonra gelerek göstericileri dağıttı.

Başbakan Gyurcsany önceki gece yaşanan protestoların komünizmin 1989 yılında bitmesinin ardından ülkenin "en karanlık ve uzun gecesi" olduğunu savundu. İstifa seslerine kulak tıkayan Başbakan, sıkı ekonomik reformlarla yollarına devam edeceklerini vurguladı. Başbakan Gyurcsany, "Pazar gecesi istifa edip etmemek için 3 dakikamı ayırdım. İstifa etmeme gerek olmadığına karar verdim." dedi. İstifa etmeyeceğini belirten Macar lider, protestoculara da gözdağı vererek zor kullanacakları uyarısında bulundu. Düzeni sağlamak için polislerin "bütün yolları" kullanması talimatı verdiğini kaydetti.

Başbakan Ferenc Gyurcsany geçtiğimiz Nisan ayındaki seçimleri kazanmak için halka ekonomik göstergeler hakkında yalan söylediğini itiraf etmişti. Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan seçimlerde Başbakan Gyurcsany'in Sosyalist Partisi ile Hür Demokratlar, 386 sandalyeli parlamentodaki milletvekili sayısını 198'den 210'a çıkarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious