Maçlardaki hatalar düzeltilecek

Maçlardaki hatalar düzeltilecek.7540
  • Giriş : 05.11.2007 / 10:48:00

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Hilmi Ok, maçlarda yapılan hataları gördüğünü belirterek, ''Kimse merak etmesin, en kısa sürede bunlar düzeltilecek'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lig TV'deki programa telefonla katılan Hilmi Ok, birçok kez MHK Başkanlığı'na geldiğinin hatırlatılması üzerine, "Evet. Ama yine aynı filmi görmeye başladık. İnşallah bunları düzelteceğiz" diye konuştu.

Futbolun hatalar oyunu olduğunu kaydeden Ok, "Yeter ki art niyet olmasın. Nitekim İtalyan hakem Collina, 'hata yapma yetkisini kimse hakemden almasın' diyor. Art niyet olursa onunla ben nasıl mücadele ederim, herkes bilir. Avrupa'daki hakemler en az bizimkiler kadar hata yapıyorlar. Hataları göreceğiz ve yok etmek için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Göreve gelmelerinin üzerinden 3 ay geçtiğini hatırlatan Ok, yardımcı hakemlerin hatalı müdahalelerini eleştirerek, sürekli olarak yardımcı hakemlerin hataları ile karşılaştıklarını söyledi.

Hilmi Ok, "Geçen hafta bizim hakemler için koşullarımız vardı, yardımcı hakemleri topladım, tüm hatalarını anlattım. Bizim sistemimiz yanlış. Bizde devamlı yardımcı hakemlik var. Yardımcı hakem, hakemlik yapmazsa penaltı, faul göstermesi ne kadar inandırıcı olur. Oyuna müdahale ederek bir anlamda kendilerini tatmin ediyorlar. Devamlı bunları anlatıyorum.Gaziantepspor maçında, Beşiktaş maçında yetkilerinde olmayan müdahalelerinden hatalar olmuştur" dedi.

"Dievid'in atılması gerekirdi"

"Ok, İsmet Arzuman'ın, Fenerbahçe-Beşiktaş maçının son dakikasında atılan gol öncesindeki faulu vermesini "doğru karar" olarak belirtirken, Dievid'in, Serdar Özkan'a yaptığı hareket sonrasında ise ikinci sarıyı görüp kırmızı kartla oyundan atılması gerektiğini söyledi.

Arzuman'ın, pozisyonu göremediğinden dolayı Dievid'i atamadığını söylediğini kaydeden Ok, "Göremediğini, o yüzden atamadığını söyledi, Dievid'in atılması lazım. Bunu göremedim olmaz, ben, yatarak kaymalarda sarı kartın gösterilmesi gerektiğini hakemlerimize söylemiştim. İsmet Arzuman deneyimindeki hakemin bu kartı göstermesi lazımdı" diye konuştu.

"Hakeme güven sağlamaya geldim"

Ok, Arzuman'ın hata yaptığını kabul ettiğini belirterek, "Hakem hata yaptığını kabul etti, herkes hata yapar. Benim buraya gelmemin sebebi güveni sağlamaktır. 'Şu kulüp istedi hakem tayini yapıldı, yapılmadı' diyemezler. Bu hataları elbirliğiyle düzelteceğiz. Şu anda yardımcı hakemlerin yaptığı hatalar yenilir yutulur gibi değil, bunları düzelteceğiz, yeni geldim. Müsaade edin, bu hakemlerin güvenli olacağını göstereceğiz" dedi.

"Geceleri uyuyamıyorum"

Beşiktaş aleyhine maçta yapılan hakem hataları sonrasında çok üzüldüğünü ifade eden Ok, bu nedenle geceleri uyuyamadığını söyledi. Ok, hataların Beşiktaş'ın aleyhine olduğunun dile getirilmesi üzerine,"Beşiktaş'a karşı yapılan hatalara nasıl üzülüyorum, canım sıkılıyor.Hep son saniyelerde hatalar yapılıyor. Bu hataların üstüste gelmesini art niyetli görmüyorum. Böyle birşey olsa hatalar maç başında da yapılabilirdi. Sabahlara kadar uyuyamıyorum. Ofsayt bir yorum hatasıdır,bu hakem hatalarında yorum hatası olmaz" yorumunu yaptı.

"Hakem atamalarındaki hatalar yüzde 5-10"

"Hilmi Ok, "Hakem atamalarındaki hatalar yüzde kaç?" şeklindeki bir soruyu da, "Bugün hakem atamalarındaki hatalar yüzde 5-10 oranında. Benim hakemimi kurul atıyor, 9 kişi hakem atıyor" dedi.

Gaziantepspor-Galatasaray maçında Ergün'ün, 'Hasan Şaş, hakemin yanında bana küfür etti, hakem onu atamadı' şeklindeki yakınmasını da değerlendiren Hilmi Ok, "Ben bunları duyar işitirsem, bunların bitiririm hakemliğini. Ama ne derecede doğru, bunu incelerim ve gerekli muamelesini yaparım. O bunu söyledi, bu bunu söyledi diye olmaz" şeklinde konuştu.

Hakemlerin kullanacağı kulaklıklar ile ilgili olarak açıklama da yapan Hilmi Ok, "Her hakemin kulak dereceleri ölçüldü, bunlar geldi, gümrükteler. Ligin ikinci yarısına yetiştireceğiz, en kısa zamanda bunu yapacağız" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious