Maçsız kalan Çinliler hasta oldu

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Dünya Kupası'nın sona ermesi Çinlileri hasta etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkenin güney batısındaki Çonçin Akşam Haberleri gazetesinin haberine göre, şehirde Dünya Kupası'nı büyük bir coşkuyla izleyen 27 yaşındaki Huang adlı kişinin psikolojik rahatsızlık geçirdiği kaydedildi. Psşikologlar, ülkede Huang gibi kupaya düşkün taraftarlarda ciddi olarak uyuşturucudan kesilince ortaya çıkan belirtiler gibi rahatsızlıkların oluştuğunu ve kupanın sona ermesinden sonra çoğunun hasta olduğunu ifade etti.
Almanya'daki Dünya Kupası finallerinin başlamasından bu yana 50 kişi ölürken, Çin'de de finalleri izlerken aşırı yorgunluk ve heyecandan dolayı 11 kişi hayatını kaybetti.

Çin'de Dünya Kupası ilginç olaylara sahne olmuştu. Kimi Çinliler heyecana dayanamayıp yaşamını yitirirken, kimileri de maçları izleyebilmek için işinden istifa etmişti.Hatta evinin yanmasına bile aldırmayan fanatik Çinliler bile olmuştu. Fransa-İspanya maçını izleyen bir Çinli fanatik, evinde çıkan yangına rağmen yerinden kalkıp müdahale etmemişti. Komşuların ikazı üzerine çocuğunu alarak dışarıya çıkan fanatiğin eşi, kocasının tehlikeye aldırış etmediğini ve televizyonu kucaklayarak dışarıya çıktığını söyledi. Fanatiğin eşi, "Kocam daha sonra dışarıda maçı izlemeye devam etti." dedi. Çin Şinhua Haber Ajansı, Pekin'de çalışan bir Çinli'nin, maçları daha iyi izlemek için işinden istifa ederek memleketi Çonçin'e gittiğini yazdı. Enformasyon teknoloji şirketindeki müdürü maaş artırımı teklif etse de futbolsever Çinli, maçın işinden daha önemli olduğunu söyleyerek bu teklifi geri çevirdi. Ülkenin güneyindeki bir Çinli de Dünya Kupası maçlarını rahat izleyebilmek için karısıyla evin tüm işlerini yapmak üzere anlaşma imzalamak zorunda kalmıştı.

Çinli doktorlar, Almanya'da devam eden Dünya Kupası maçlarını televizyon başında izleyen seyircileri aşırı alkole karşı uyarmıştı. Doktorlar, maçlardan dolayı yüz felci geçiren hastaların sayısında yüzde 20'lik bir artış olduğuna dikkat çekti. Heyecan ve alkolün birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini söyleyen Çinli doktorlar, geç saatlere kadar heyecanlı ve alkollü olarak beklemenin yüz kaslarının zayıflamasına ve bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğunu, bunun sonucunda da yüz felci meydana geldiğini ifade etti.

Dünya Kupası, Çinlilerin en çok izlediği organizasyon. Birçok Çinli, ülkeleri ile Almanya arasındaki 6 saatlik farktan dolayı yerel saatle akşam 21:00'de başlayıp sabaha kadar süren maçları çoğu zaman eğlence yerlerinde ya da evlerinde izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious