'Madalyam Türk milletine armağan olsun'

'Madalyam Türk milletine armağan olsun'.7763
  • Giriş : 19.08.2008 / 04:15:00
  • Güncelleme : 19.08.2008 / 01:24:00

Bronz madalyayı garantileyen Yakup Kılıç, madalyayı Türk milletine armağan ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karşılaşmanın ardından konuşan Kılıç, hastalığı nedeniyle bir evvelki maçı kötü çıkardığını belirterek, "Ama bugün bunu telafi ettiğimi sanıyorum. Biraz daha dikkat edip yarı final maçına bakacağım." dedi. Kolunda hafif bir rahatsızlık olduğunu belirten sporcu, madalyanın Türkiye'ye hayırlı olması temennisinde bulundu. Kılıç, " Ekranları başında dua edip beni destekleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu. Yarı finaldeki rakibi Ukraynalı dünya ikincisi Vasyl Lomachenko ile ilgili olarak da Kılıç, "Bakacağız. Hayırlısı her şeyin. İnşallah iyi olur." dedi.

Kılıç'ın hocası Cahit Sümer de Çin'e madalya için geldiklerini, dört sporcunun elinden geleni yaparak elendiklerini ancak Yakup Kılıç'ın bugün madalya kazandığını belirtti. Sümer, "Gelirken şunu söylemiştik. Biz elimizden geleni yapmaya çalışacağız ve yaptığımıza da inanıyorum. Yakup'un da söylediği gibi madalya Türk milletine armağan olsun. İnşallah bundan sonra daha iyisini yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da, Pekin Olimpiyat Oyunları'nda boksta bronz madalyayı garantileyen Yakup Kılıç'ın çok güzel bir maç çıkardığını ve rakibini rahatlıkla yendiğini söyledi. Sporcunun başarısını ailesine ve Türk milletine hediye ettiklerini dile getiren Atalay, sakatlığına rağmen mücadele ederek bronz madalya alan Nazmi Avluca ile gümüş madalya kazanan Elvan Abeylegesse'nin Türk sporcularının olimpiyatlardaki kötü gidişini durdurma konusunda öncülük ettiğini belirtti. Atalay, 2004 Atina Olimpiyatları'nda alınan 10 madalyadan 9'unun yeni isimlerden geldiğini, Pekin'de şu ana kadar kazanılanın 4 madalyanın altında da yine olimpiyatlarda madalya almamış yeni isimlerin olduğunu dile getirdi. Atalay, "İnşallah yenileri araya katılır ve devamı gelir." temennisinde bulundu.

Boks Federasyonu Başkanı Caner Doğaneli de, kendilerine olimpiyatlar öncesinde büyük imkânlar verildiğini belirtti. Doğaneli, başarısından dolayı kutladığı Yakup'tan daha iyi dereceler beklediklerini dile getirdi. Doğaneli, hedeflerinin sonuna kadar gitmek olduğunu belirterek, Kılıç'ın 8 ay önce ABD'deki müsabakada dünya üçüncüsü olduğunu hatırlattı.

Kılıç'ın yarı finalde karşılaşacağı Ukraynalı rakibinin de iyi bir sporcu olduğunu aktaran Doğaneli, "Dövüşmeyi seven birisi, final niteliğinde olacak maç. Yakup da bu tür boksu seviyor." diyerek kilosuna göre uzun boylu olması nedeniyle Kılıç'ın, dövüşen boksörlere uzaktan vurarak puan almayı başardığını dile getirdi.

Bu arada Azeri boksçu Shahin Imranov da yarı finale çıkan boksörlerden oldu. Yakup Kılıç, 22 Ağustos'ta yapacağı yarı final karşılaşmasını kazanması halinde bir gün sonra altın madalya için ringe çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*