Madde bağımlılarına ücretsiz enjektör

Madde bağımlılarına ücretsiz enjektör.14566
  • Giriş : 01.04.2008 / 18:28:00

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Asım Güzelbey'in, madde bağımlısı çocuklara eczacıların ince uçlu enjektörleri bedava dağıtmaları yönündeki çağrıya, Gaziantep Eczacılar Odası'ndan destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci, enjektör konusunun madde bağımlılarının yaşadığı en büyük komplikasyon olduğunu belirterek, "Madde bağımlılığındaki sorun sadece insülin enjektöründe ise biz Eczacı Odası olarak bu konuda belediyeye ve sağlıkla ilgili birimlere bunların temini için gerekli yardımı yapacağız. Konuyla ilgili kentin yetkililerinin enjektör dağıtımı konusunda birimleri ile bu şahıslara yardımcı olacaklarını tahmin ediyoruz." dedi.

Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların en büyük sorunlarından birisinin gençlerin "madde bağımlılığı" olduğunu belirten Demirci, uyuşturucu alışkanlığı ya da madde bağımlılığının toplumların geleceğini tehdit eden bir özellik arz ettiğini bildirdi.

Konunun, bir güvenlik sorununun ötesinde geleceği tehdit eden bir durum olarak gündeme alınması gerektiğini söyleyen Demirci, "Sağlıkla, eğitimle ilgili birimlerle belediyeler ve sivil toplum kuruluşları bu konunun öncesine ve sonrasına ilişkin çalışmaları arttırmalıdırlar." dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin madde bağımlılarının iyileştirilmesine yönelik açmakta olduğu merkezin şehir için büyük önem taşıdığını belirten Demirci, burada bu illetin kollarına düşmüş çaresiz gençlerin ve çocukların iyileştirilmesine ilişkin çalışmalar yapılacağı inancını taşıdıklarını söyledi.

Diğer taraftan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in yerel bugün bazı yerel gazetelerde yer alan demecine konu olan madde bağımlılarının "enjektör" konusunun bağımlıların yaşadığı en büyük komplikasyon olduğuna dikkat çeken Demirci, "Çünkü madde bağımlığının yanı sıra bu insanlar, bu yolla HIV, Hepatit B ve C gibi tedavisi zor enfeksiyon hastalıklarına yakalanmaktadırlar." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious