Maddi hasarlı trafik kazalarında yeni dönem başlıyor

Maddi hasarlı trafik kazalarında yeni dönem başlıyor.15075
  • Giriş : 30.03.2008 / 20:40:00
  • Güncelleme : 30.03.2008 / 20:41:30

1 Nisandan itibaren vatandaşlar maddi hasarlı trafik kazalarından polisi beklemek zorunda kalmayacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maddi hasarlı trafik kazalarında, trafik polisi yerine vatandaşların tutanak tutabileceği uygulama 1 Nisanda başlıyor.

Bu tarihten itibaren, maddi hasarlı kazaya karışanlar, polisi beklemeye gerek kalmadan tutanak tutup kaza yerinden ayrılabilecek.

Tutanak, yalnızca maddi hasarlı kazalardan sonra kazaya karışan tarafların aralarında anlaşması durumunda doldurulacak. Taraflar aralarında anlaşamazsa şimdi olduğu gibi trafik polisi ya da jandarma ekibi çağrılacak.

Kaza tarihi, saati, yeri, sürücü ve araç bilgileri, trafik sigortası poliçe bilgileri, belgenin üzerinde çizim olarak yer alan araç üzerinde ilk darbe alan yerin işaretlenmesi gibi bilgiler ve kazanın oluş şeklinin anlatılması istenen tutanak, tarafların tamamının altına imza atmasıyla geçerli sayılacak. İmzası eksik olan tutanak kabul edilmeyecek.

Yeni uygulamada, mümkünse araçlar kaza yerinden kaldırılmadan önce faklı açılardan fotoğraflarının da çekilmesi isteniyor.

Taraflar, çekebildilerse fotoğraflarla birlikte hazırladıkları tutanakları, karşı tarafın sigorta poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse kasko sigortası poliçesinin tanzim edildiği şirkete gönderecek.

Bir ve ikiden fazla aracın karıştığı kazalarda birden fazla form kullanılabilecek. İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanacak.

Sürücü belgesiz veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılması, sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi bulunması, kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlasının kamu kurumlarına ait olması, kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelmesi, sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar verilmesi, kazaya karışan araçlardan birinin vaya bir kaçının trafik sigortasının bulunmaması, kazanın yaralanma ya da ölümlü olması durumunda taraflar tutanak doldurmayacaklar. Bu durumda, kazanın meydana geldiği yerin durumuna göre trafik polisi ya da jandarmaya haber verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious