''Made in Turkey'' etiketi, ürün fiyatını yüzde 15 arttırıyor

  • Giriş : 10.07.2007 / 17:31:00

Tekstil ürünlerinde ''Made in Turkey'' etiketi, dünya pazarlarında ürün fiyatını arttırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay, yazılı açıklamasında, ev tekstilinde son zamanlarda yaşanan daralmanın gözle görülecek kadar büyük olduğunu belirtti.

Ev tekstili sektöründe, normalde temmuz ve ağustos aylarının sakin geçmesine rağmen bu yıl piyasadaki sakinliğin daha erken yaşanmaya başlandığına işaret eden Burkay, şunları kaydetti:

''Bizler her zaman Çin'i önümüzde büyük bir tehdit olarak gördük. Fakat piyasaların daralması, Çin'den daha büyük bir tehdit haline geldi. Alt grup ürünlerine çalışan firmalar, pazarlarını Çin'e kaptırıyorlar. Üst grup üreticiler için şu an Çin bir tehdit olmadığı gibi, piyasada daralma da yok. Ev tekstilinde düşüş olsa da genel olarak tekstile bir etkisi olmadı. Normal bayan giyimi bir ivme kazandı. İhracat rakamları da ortada. Böyle giderse 2008 Ocak ayı için ihracatta olumlu sonuçlar alacağız.''

Burkay, firmaların Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarını artırması ve bununla birlikte, moda tasarımları hazırlayarak kendi koleksiyonlarını üretmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Made in Turkey etiketi, dünya pazarlarında etiket fiyatını yüzde 15 ile yüzde 20 oranında artırıyor. Bursa, Made in Turkey etiketinin arkasındaki en büyük güç. Amacımız Made in Bursa etiketini de dünya pazarlarında aynı ivmeyle satabilmektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious