'Made in Turkey'i marka yaptı

'Made in Turkey'i marka yaptı.11909
  • Giriş : 20.01.2008 / 12:41:00

Çikolata sektörü, Ülker'in dünya devi Godiva'yı almasını takdirle karşıladı. Yılda yaklaşık 70 milyon dolar ihracat yapan Elvan Çikolata'nın sahibi Hidayet Kadiroğlu, rakibinin başarısını şu cümlelerle değerlendirdi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Çikolata piyasasında Made in Turkey menşei her kapıyı açmıyordu. Ülker'in Godiva'yı alması önemli bir başarı."

Ülker Grubu, uzun pazarlıkların ardından Godiva'yı 850 milyon dolara satın almıştı. Godiva, ABD, Avrupa ve Japonya gibi ülkelerde çikolata denince ilk akla gelen markalardan biri. Elvan Çikolata'nın patronu Kadiroğlu, rakibinin hamlesinin çok stratejik bir adım olduğu düşüncesinde. Kadiroğlu'na göre hiçbir firma 850 milyon dolarlık reklam ve pazarlama yapsa bile Amerika, Avrupa ve Japonya gibi gelişmiş pazarlarda kendine Godiva kadar yer edinemez. Bu açıdan Ülker, hem dünyanın en meşhur çikolata markalarından birine sahip oldu hem de gelişmiş ülke pazarlarına kolaylıkla girme şansı elde etti. Hidayet Kadiroğlu, çikolata sektörünü ve firmasının yatırımlarını anlattı. 2007 yılında yaşanan kuraklığın etkilerinin ve emtia fiyatlarındaki yükselişin en fazla çikolata sektöründe hissedildiğini söyleyen Kadiroğlu, "Süt tozunun tonu bin 800 dolardan 5 bin dolara çıktı. Un ve kakao yağındaki artışlar nedeniyle birçok firma çikolataya yüzde 20 civarında zam yapmak zorunda kaldı." dedi.

Elvan, üç kuşaktır çikolata ve şekerleme üretiyor. 2006 yılında yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırımla yeni şekerleme fabrikasını hizmete soktu. Kadiroğlu'nun verdiği bilgilere göre, İstanbul Sefaköy'de kurulan fabrika aylık 200 ton kapasiteye sahip. Şirket bu yıl kapasiteyi 50 ton daha artıracak. Yüzde 65 kapasiteyle çalışan fabrikada halen iki çeşit ürün yapılıyor. Ancak yeni kurulacak hatlarla şekerlemede her çeşit ürün yapılır hale gelecek. Yeni yatırımlara bu yıl da devam etmeyi hedefleyen şirket, Afrika ve Ortadoğu pazarına açılabilmek için Mısır'da fabrika kuruyor. Yaklaşık 12 milyon dolara mal olacak fabrikanın arazisi alındı, inşasına da yakında başlanacak. Şirketin en önemli yatırımlarından biri de Azerbaycan'da. Yaklaşık 15 yıldır bu ülkede faaliyet gösteren şirketin ürünleri Azeriler tarafından çok tutuldu. 'Elvan'sa eladır' reklamıyla tanınan ürünler, buradan Orta Asya'daki diğer ülkelere de ihraç ediliyor. Azerbaycan'daki fabrikada yaklaşık 800 kişi çalışıyor.

Elvan Çikolata 2007 yılından itibaren iç piyasada da yer almaya başladı. Öncelikle Marmara Bölgesi'nde ana distribütör ve alt bayiler tespit eden şirket, 2008'de Ankara, İzmir ve Antalya bölgelerinde yeni yapılanmaya gidecek. Firma hem şekerleme hem de çikolata ürünlerinin reklamlarını yapmaya başladı. Firmanın İstanbul'daki merkezinde üretilen ürünler dünyanın çeşitli bölgelerinde 90'a yakın ülkeye ihraç ediliyor. Özellikle orta gelir grubuna hitap edilen ürünlerde firma, Afrika'yı da kendisine pazar seçmiş durumda.

İran'da en çok, dolar baskılı çikolata tuttu

Şirketin ihracat yaptığı ülkelerden biri de İran. İranlılar firmanın en çok üzerinde 100 dolar baskısı bulunan çikolatalarını sevdi. Daha önce Kuzey Irak'tan bölgeye giden çikolatalar piyasada çok tutulunca firma direkt ihracat yapma kararı aldı. Hidayet Kadiroğlu, İran'da ithalat yapanların her bir ürün için ithalat izin belgesi aldığını belirterek, "Bu kadar ilgi görünce şirket merkezi Gaziantep'te bulunan bir distribütörle anlaştık. İranlı uzmanlar geldi, fabrikamızı inceledi ve onay verdi." dedi. 100 dolar baskısı bulunan çikolatalar İran'da yaklaşık 1 dolara satılıyor. Kadiroğlu, çikolataya her ülkede farklı anlam verildiğini ifade etti. Buna göre, Azerbaycanlılar çay içerken şeker yerine çikolata kullanılıyor. Çikolatanın kalitesi misafire verilen önemi gösteriyor. Hatta düğünlerde özel çikolata tepsileri hazırlanıp götürülüyor. Ruslar bitter çikolatayı içkiyle birlikte tüketiyor. Ortadoğu ülkelerinde ise bol şekerli ürünler tercih edilirken Japonlar, Çinliler ve Afrikalılar az şekerli ve bol sütlü çikolata yiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious