Maden ihracatında büyük artış

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürü Mehmet Üzer, ''Madencilik potansiyeline verilen önemle birlikte 2006 yılında maden ihracatımız 2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Amasya'ya gelen Üzer, Atatürk Kultür Merkezinde düzenlenen toplantıda, MTA'nın çalışmaları ve Türkiye'deki madencilik hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin karmaşık jeolojik yapısı nedeniyle çeşitli yer altı zenginliklerine sahip olduğunu belirten Üzer, bunun sonucunda ülkenin kendi ham madde ihtiyacının önemli bölümünü karşılayabilecek durumda olduğunu bildirdi. Üzer, Türkiye'nin yer altı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen ülkeler arasında toplam üretim değeri itibariyle 28'inci, maden çeşitliliği itibariyle de 10'uncu sırada yer aldığını söyledi.

Üzer, ülkemizde madencilik sektöründe cari değer olarak en büyük üretiminin linyit, kil-kum, demir, demir dışı metalik cevherler, kimyasal ham maddeler, feldspat ve manyezit de olduğunu, en önemli maden ihracat kalemlerini ise doğal taşlar, bor ve bor ürünleri başta olmak üzere feldspat, manzeyit, pomza, bentonit, krom cevheri ve konsantresi, bakır ve çinko konsantresinin oluşturduğunu kaydetti. Maden ihracatının 2005 yılı cari fiyatlarıyla 1.5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anlatan Üzer, ''Madencilik potansiyeline verilen önemle birlikte 2006 yılında maden ihracatımız 2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir'' dedi.

MTA Genel Müdürlüğünün Amasya ili ve yakın çevresinde yaptığı çalışmalar sonucunda endüstriyel ham madde ve metalik maden yatağı ve zuhurları ortaya çıkarıldığını da belirten Üzer, bunların en önemlilerinin bakır, kurşun, çinko, manganez ve kil olarak sayılabileceğini ifade etti. Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de MTA'nın Amasya'da yaptığı çalışmalara değinerek, bunun kentin geleceği açısından önemli katkılar sağlayabileceğini bildirdi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious