Maden işçileri Karaoğlan'a ağlıyor

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Türk siyasi tarihinin en renkli devlet adamlarından olan eski Başbakan Bülent Ecevit'in ölmesine en çok maden işçileri üzüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ecevit-Zonguldak-Karaoğlan-İşçi babası gibi isimlerle bütünleşen Bülent Ecevit'in Zonguldaklı işçiler için ayrı bir yeri var. Ocakta çalışırken Ecevit'in ölüm haberiyle sarsılan maden işçileri, duygularını, "O madenci babasıydı. Onun ölümü Zonguldak için çok büyük bir kayıp. Tüm Türkiye'nin ve Zonguldak'ın başı sağolsun" diye ifade etti.

Türkiye'nin "Karaoğlan"ı Bülent Ecevit; Zonguldaklılar için de "İşçi babası" idi. "Öyle ki yerin 450 metre altında bile Ecevit-Karaoğlan etkisi vardı. Yeraltındaki direklere, raylara, vagonlara, ahşap direklere Karaoğlan'dan başkası yazılmazdı" diyen emekli madenciler, o yılları "O dönemler başkaydı. Cumhuriyet tarihinde onun kadar işçiyi koruyan lider çıkmadı." diyor.

Meclis'e giremediği veya darbe neticesi siyaseti bıraktığı anda Zonguldaklılar Ecevit'i hep bağrına bastı. 1980 ihtilalinin ardından siyasete ara vermek zorunda Ecevit, tam 11 yıl sonra 1991 yılında Zonguldak'tan milletvekili seçilerek yeniden siyasete merhaba dedi. Ve bu süreç Ecevit'i 1999'daki seçimlerde Başbakanlık koltuğuna oturttu. Zonguldak denildiğinde, "Ecevit'in memleketi" denildi. Halbuki Ecevit Zonguldaklı değildi. Eski Başbakan Bülent Ecevit, 5 dönem Zonguldak'tan milletvekili seçildi. Zonguldak halkı, Zonguldaklı olmamasına rağmen eski Başbakan Bülent Ecevit'i 13., 14.,15., 16. ve 19. dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) çıkardı. Onun içindir ki Ecevit de madenci çocuklarını ihmal etmedi. Onun dönemlerinde ocaklara çok sayıda işçi alındı. İşçilere sabun, kumanya gibi çeşitli yardımlar yapılıyordu.

Karaoğlan, ilk kez CHP Genel Başkanı olduğu kurultayın ardından 1973'te Zonguldak'tan adaylığını koydu. Ecevit'i 1999 seçimlerinden sonra son kez Başbakanlık koltuğuna oturan Ecevit, 4 bin küsur işçi aldı.

ADAYLIĞINI İŞÇİLER İSTEDİ

Herkes Ecevit'i Zonguldaklı sanır. Ama aslında onun babası Kastamonulu, annesi ise İstanbullu'ydu. Hatta 'Ecevit' soyadı da Kastamonu yöresindeki bir bucağın isminden esinlenerek alınmıştı. Ama işçilerle öyle bütünleşmişti ki herkes onu Zonguldaklı sanır hale gelmişti.

İşçi babası olarak da anılan Bülent Ecevit'in 1960'lı yıllarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak işçilere yaptığı jestler kısa sürede maden işçilerinin kalbinde taht kurmasını sağladı. Zonguldaklı maden işçileri Ecevit'i babaları gibi gördüklerinden dolayı, Zonguldak'tan adaylığını koyması konusunda ikna ettiler.

İŞÇİ BABASIYDI

Zonguldak ile Ecevit'i bütünleştiren en önemli gelişme maden işçileriydi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde işçi hakları konusunda en büyük adımı Bülent Ecevit , İsmet İnönü'nün kabinesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı iken yapmıştı. 1963'te çıkarılan işçi yasaları, Zonguldaklı madenciler için reform niteliği taşıyordu. İşçiler ilk kez ücretli izin kullanma hakkını Ecevit'in çıkardığı bu yasa ile kazanmıştı. Haftalık ve yıllık izinler ve sendikal haklar ile işçilerin sosyal haklar elde ettiği en büyük gelişme o dönemde yaşanmıştı. Zonguldak'ın kendisi için çok ayrı bir yeri olduğunu her fırsatta dile getiren Ecevit, bu konuda şunları diyordu: "Milletvekili seçildikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak Zonguldak'a geldim. Ocakta çalışan işçilerin çalışma koşullarını yerinde görmek istemiştim. Hiç unutmam: İşçiler yere yıkılacak kadar güçsüz, sapsarı, çelimsiz, veremli gibi gördüğümde çok etkilendim. Sanduka diye bir şeyden bahsediyorlardı. Meğer sendika dedikleri oymuş."

Eski Başbakan Bülent Ecevit, yaklaşık 30 yıldır Zonguldak'tan milletvekili olarak seçildi. 5 dönem Zonguldak'tan adaylığını koyarak Meclis'e girdi. Türkiye'nin Karaoğlan'ı, Zonguldak'ın işçi babası Ecevit, bütün hayatı boyunca Zonguldak'a ayrı bir önem verdi. DSP Zonguldak Merkez İlçe Teşkilatı üyeleri, kömür işçilerinin hakkını çok savunduğu için Ecevit'e "Karaoğlan" lakabı verildiğini belirtiyor.

"KUMAŞI ECEVİT SAYESİNDE GÖRDÜK"

Ecevit'in döneminde maden ocaklarında çalışmaya başlayan 56 yaşındaki Rahim Boz, o dönemi şöyle anlatıyor: "Biz köylüyüz, köyden geldik. Ocağa girdik. Ocakta işe başlayıncaya kadar kumaş nedir bilmedik. Hayatımda babamın almadığı kumaşı Ecevit sayesinde gördük. Sabun, peynir, zeytin, helva, kaşar, süt, ekmek arası helva, kaynamış yumurta, ekmek gibi bütün kuru gıdalar bolca geliyordu. Öyle ki biz onları yiyemezdik. Birikirdi gıdalar. Sonra onları gidip köylerimizde tarlada çalışanlara dağıtırdık. Köylüler başta olmak üzere buralarda herkes Ecevit der, başka bir şey demezdi. O derece yani. Sadece yiyecek değil, giyecek de var. Biz işçiler için çorabına varıncaya kadar atlet, pijama ve kumaş dağıtılırdı. Hatta kumaş dikimini bile devlet karşılardı. Bütün ihtiyaçlarımızı karşılayan tek O'nu gördük. Biz kumaş ne bilmezdik. Şimdi çarşıda dolaşan bazı yaşlıları görüyorum, giydikleri kumaşlar hala Ecevit döneminden kalma kumaşlar. Maden bölgesinde çalışan işçilere çok iyi bakıyordu."

Yine 16 yıl önce maden ocaklarında emekli olan 67 yaşındaki Ali Yavuz ise o günleri anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Karaoğlan'ı çok sevdiğini söyleyen Yavuz, Ecevit ile ilgili soruya "Ben anlatırken dayanamıyorum. Konuşamıyorum, beni mazur görünüz" dedi.

Ecevit'in Zonguldak'a geldiği zamanlarda insanların izdiham oluşturduğunu anlatan DSP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ahmet Göktepe, çocukluk yıllarındaki izlenimlerini şöyle anlatıyor: "Biz o zamanlar çocuktuk; ama çok iyi hatırlıyorum: seçim için geldiğinde kadınlar 'Hani Karaoğlan? Biz Ecevit'i göreceğiz' diye birbirini ezerdi adeta. Biz de çocuk olmamıza rağmen merak ederdik. Özellikle bölge insanına, binlerce aileye iş aş verdi diye büyüklerimiz dua ederdi."

MADENCİLER, "İŞÇİ BABA"LARINA AĞLIYOR

Zonguldak'ta maden işçileri tarafından çok sevilen ve işçiler tarafından "işçi babası" olarak anılan Eski Başbakan Bülent Ecevit'in ölüm haberi kömür ocağında çalışan işçileri de derinden üzdü.

Zonguldak maden ocaklarının Ecevit sayesinde faaliyetini sürdürdüğünü anlatan 11 yıllık maden işçisi Yüksel kaya, "Onun gibi işçi babası kesinlikle gelmez. İşçiyi çok iyi savunuyordu. Onun gibi yiğit baba mümkün değil gelmez. O işçinin erzağını veriyordu; ekmeğini, helvasını veriyordu. Ondan biz de faydalandık zamanında. Türkiye'nin başı sağolsun. Zonguldak'ın da başı sağolsun; çünkü Zonguldak deyince Ecevit akla geliyordu." dedi.

Köylerde halen Ecevit'in işçilere sağladığı imkanlardan faydalanıldığını belirten 9 yıllık madenci Şenol Pak ise, "Allah rahmet eylesin. Gerçekten Zonguldak'ın en büyük kaybı. Madenci babasıydı. Köylerde halen millet onun ekmeğini yiyor. Onun elbisesiyle dolaşanlar var hala. Ölüm haberini duyduğumda üzüldüm, başka bir şey hissetmedim, sadece üzüldüm" diye konuşuyor.

Dilaver mahallesindeki Demir Madencilik'te çalışan işçiler Ecevit'in ölüm haberiyle sarsıldıklarını belirtiyor. Ecevit'i işçi babası olarak anlatan maden işçileri, "Çok iyi bir insandı. Zonguldak'ın kömür ocakları çalışıyorsa onun sayesindedir. Zonguldak'ın ve madencinin başı sağolsun. Onun gibisi bir daha gelmez. Eskiler bilir; babalarımız dedelerimiz daha iyi biliyor. Eskiden yiyecek içecek, giyecek dağıtıyordu. Bunun için Zonguldakla Ecevit bütünleşti" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious