Maden kavgası can aldı

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Güney Amerika'nın en fakir ülkesi Bolivya'da, bağımsız ve devlete çalışan maden işçileri arasında çıkan maden paylaşımı kavgasında en az 9 kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Alex Contreras, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çatışmanın bağımsız işçilerin, madenlerin zengin olduğu Oruro bölgesindeki devlete ait Huanuni'nin de aralarında bulunduğu bir kaç kalay madenini tamamıyla kontrol etmek istemeleri üzerine başladığını söyledi.

Bağımsız işçilerin daha önce devlet işçileriyle iş bölümü yaptığı bildirilen olayla ilgili olarak, işçilerin çatışmada dinamit ve diğer öldürücü aletler kullandıkları belirtildi. Siyasi ve sosyal olarak istikralı olmayan Bolivya'daki yerel televizyon kanallarında, hemşirelerin elbiseleri kanlı yaralıları tedavi ettiği görüldü. Bölgeye ordunun sevk edildiği ve olayların yaşandığı Huanuni kasabası çevresindeki madenlerin kordon altına alındığı bildirildi.

1980'li yıllarda Bolivya, ekonomik kriz ve uluslararası maden fiyatlarının düşüklüğünden dolayı 35 bin madenciyi işinden çıkarmıştı. 1990'larda maden fiyatlarının artmasıyla, işten çıkartılan madenciler, kullanılmayan madenleri işletmeye başladı. Sonrasında da güçlü bağımsız kooperatiflerle de Bolivya'nın zengin maden kaynaklarını kontrol etmek için mücadele vermeye başladı. Devlete ait maden şirketi yetkililer, Maden Bakanı Walter Villaroel'in gösterilerle ilgili yeterli koruma sağlamadığı için istifasını isterken, insan hakları savunucuları ve diğer üst düzey yetkililerin iki tarafı da anlaşma için ikna etmeye çalıştığı kaydedildi.

Madenciler, ülkenin solcu devlet başkanı Evo Morales'in 2005 seçimlerini kazanmasında önemli rol oynamıştı. Morales yönetiminin, ülkedeki maden sektörünün yeniden canlandıracağı sözünü verdiği ancak şu ana kadar söz konusu planla ilgili bir gelişmenin olmadığı dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious