Maden kazasında ölenlerin sayısı 105'e çıktı!

  • Giriş : 07.12.2007 / 11:02:00

Çin'in kuzeyindeki Şanşi eyaletinde bir kömür ocağında önceki gece meydana gelen grizu patlamasında ölenlerin sayısı 105'e çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yerel makamların Linfen şehrine bağlı Hongtong ilçesindeki Rui Zhiyüen kömür ocağındaki patlamanın saati ve ocakta kaç işçi bulunduğu konusunda sürekli çelişkili açıklamalar yapması, ölü sayısı onusunda farklı rakamların verilmesine de yol açtı.

Yeni Çin Haber Ajansı, 26 ceset daha çıkaran kurtarma ekiplerinin ocakta en son 120 kişinin bulunduğunu açıkladığını bildirdi. Ajansın haberinde, yerel yetkililerin patlama saatini 6 saat gecikmeli bildirdikleri için ölü sayısının artmış olabileceği kaydedildi.

Patlama anında ocakta bulunan 15 işçinin kaçmayı başardığı veya kurtarıldığı bildirilmişti. Günde ortalama 13 kişinin maden kazalarında öldüğü Çin'deki kazaların çoğunluğu yetersiz güvenlik önlemlerinden kaynaklanıyor.

Geçen ağustos ayında Şandong eyaletinde iki ocağı su basmış, 181 kişi ölmüştü. Çin makamları, bu yılın ilk çeyreğinde 1920 maden kazası meydana geldiğini ve bu kazalarda 3069 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious