'Maden ocağı açılmasın ' eylemi

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Tongunç Köyü Topalhasan Mevkii'nde, maden açılacağını duyan köylüler, maden ocağının kurulacağa alanda toplanarak durama tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya'nın Gediz Beldesi Tonguç Köyü ile çevre köylerde yaşayan vatandaşlar, Topalhasan Mevkii'nde kurulmaya başlanan maden ocağına tepki göstermek için ocağın kurulacağı alanda toplandı. Maden ocağına giden vatandaşlar burada maden ocağının işletmecisi Ahmet Sert ile görüştü. Devlet yetkililerinden izin aldıklarını belirten Sert, "Burada radaloit bulduk. Bizim asıl amacımız klor madenini bulabilmek. Bu madeni kurmakta devletten izin aldık. Bütün belgelerimiz var" dedi. Daha sonra vatandaşlar, sivil toplum örgütleri yetkilileriyle birlikte kesilmiş olan ağaçların önünde fotoğraf çektirdi.

Ayrıca, Türkiye Tabiatı Koruma Derneği, TEMA Vakfı ve Atatürk Düşünce Derneği üyeleri Antalya'nın tatil bölgesi olan Belek'e gitti. Dernek yöneticileri, buraya kurulması planlanan golf sahasının yapımı sırasında ağaç kesileceğini söyleyerek, duruma tepki gösterdi.
Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, Belek turizm beldesi sınırları içerisindeki golf alanı planının 1990 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylandığını söyledi. Bu onayın ardından bölgeye 5 adet golf sahası yapıldığını hatırlatan Gündüz, "Tüm Belek golf alanı olarak tahsis edilmiştir. Ne yazık ki orman yangınları karşısında üzülen insanlarımız, bu yağmalamaya sessiz kalmış" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious