Maden ocağında Gazze için dua

Maden ocağında Gazze için dua.10181
  • Giriş : 01.01.2009 / 08:15:00

Zonguldak'ta 2009 yılına yerin yüzlerce metre altında giren maden işçileri, İsrail'in saldırılarına maruz kalan Filistinli kardeşleri için dua etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zonguldak'ın Gelik beldesinde faaliyet gösteren DE-KA Madencilik'e ait kömür ocağında gece vardiyasında çalışan işçiler, yeni yıla yerin yüzlerce metre altında girdi. Ailesinden uzakta 2009 yılına merhaba diyen maden işçileri, Gazze'de yaşanan insanlık dramının burukluğunu yaşadı. Filistinli çocuklar için yerin altında ellerini Sema'ya kaldırıp dua eden madenciler, 2009'un aynı zamanda ocaklarda çalışan tüm işçiler için de kazasız belasız bir yıl olmasını diledi.

İşçiler, 2008'in son dakikalarında ahşap malzemelerden kurdukları sofra etrafında dizildi. Yüzleri çalışmaktan kömür karası olan madenciler, zeytin, haşlanmış yumurta, kızarmış patates, domates, biber ve kuru ekmekten oluşan nevalelerini sofraya koyup hep birlikte yediler. Daha sonra dışarıdan getirilen yaş pastayı kesip yeni yıla yerin yüzlerce metre altında giren işçiler, bu yılki kutlamayı buruk geçirdiklerini söylediler. Maden işçileri, yemeğin ardından hep birlikte ellerini açıp, "Allah'ım, Filistin'deki kardeşlerimizi İsrail'in saldırılarına karşı koru ve bizlere ocaklarda kazasız bir şekilde çalışmayı nasip et" diye dua etti.

15 yıllık maden işçisi Dursun Göçen(43), "Yeni yılı ailemizden, çoluk, çocuğumuzdan ayrı geçiriyoruz; ama ne yapalım, ekmek parası. Aslında bu yıl yeni yılı kutlamak istemiyoruz. Filistin'deki kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. İsrail'i buradan kınıyoruz. Filistin'deki masum insanlara saldırdıkları için Allah onları yerle bir etsin." dedi.

DE-KA Madencilik'te 11 yıllık işçi olarak çalışan Nedim Sevimli(33), yeni yılı buruk kutladıklarını belirterek, şunları söyledi: "Bu sene yerin altında girdik yeni yıla. Böyle nasip oldu. İsterdik ki evde ailemizle birlikte olalım. Burada aile ortamı gibi arkadaşlarımızla kutladık. Yalnız buruk bir şekilde kutladık. Bugün İsrail'in Filistinli kardeşlerimizi vurması, bizi de üzmüş bulunmaktadır. Yani buradan şiddetle ve nefretle İsrail'i ve buna destek veren ülkeleri kınıyoruz. Yerin yüzlerce metre altından tüm İslâm ülkelerine seslenmek istiyorum: 'Oradaki kardeşlerimize maddi-manevî her konuda yardımcı olun.' Bu yeni yılda herkese hayır ve barış getirmesini, biz madencilere de kazasız-belasız çalışmayı nasip etmesini Cenâb-ı Hak'tan niyaz ediyorum."

Filistinli çocukların maruz kaldığı acıyı televizyondan görünce çok üzüldüklerini ve ağladıklarını kaydeden Erdem Başoğlu ise "Bu yıl başında biraz buruğuz; çünkü hem ailemizden uzaktayız, gurbetteyiz hem de Filistinli kardeşlerimize yapılan katliamdan dolayı çok üzgünüz. İnşallah 2009'da böyle şeyler yaşanmaz. Bu acıları televizyondan görüyoruz, çok üzülüyoruz" diye konuştu.

Emin Sağlam isimli madenci de çoluk-çocuk dinlemeden katleden İsrail'i yerin altından kınadı, tüm ülkeleri de bu ülkeyi kınamaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*