Madeni euroların üstünde Türkiye'yok

  • Giriş : 11.11.2007 / 10:11:00

Madeni euroların yeni tasarlanan ortak yüzünün coğrafi bir harita olarak değil, AB’nin stilize bir tasviridir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Komisyonu’nun Para Politikalarından Sorumlu Üyesi Joaquin Almunia, yeni basılan madeni eurolarda yer alan Avrupa haritasında Türkiye’nin yer almamasıyla ilgili tartışmalara son noktayı koyarken, "Madeni euroların yeni tasarlanan ortak yüzünün coğrafi bir harita olarak değil, AB’nin stilize bir tasviri şeklinde görülmesi gerektiği vurgulanmalıdır" dedi.

TÜRK BAYRAĞINI KIBRIS’TAN ALIP BRÜKSEL’E GETİRMİŞTİ

Geçmişte Kıbrıs’ta nöbetçi kulübesinden bir Türk bayrağını alıp Brüksel’e getirmesiyle kamuoyunu meşgul eden Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs Rum Kesimi kökenli milletvekili Marios Matsakis, yeni tasarlanan eurolarda Türkiye’ye yer verilmemesine ilişkin tepkiler konusunda yazılı soru önergesi verdi. Matsakis AB Komisyonu’nun ilgili üyesinin yanıtlaması istemiyle AP Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde Türkiye’nin tezlerini Avrupa’da savunanları da "iğneleyip" şöyle dedi:

"AB-15’ten AB 27’ye genişlemeden sonra tasarlanan yeni madeni euroların bir yüzünde küçük bir stilize AB 27 haritası bulunmaktadır.
Oldukça ’dikkatli’ İtalyan küçük bir azınlık politikacı Türkiye’nin haritada gösterilmemiş olmasına dikkat çekmiş ve kimi medyanın yardımı ve Avrupa’daki Türk lobisinin açık desteğiyle bunu olduğundan büyük bir sorun haline getirmiştir.

Henüz bir Üye Devlet değilse Türkiye haritada neden görünmek zorundadır?
Şayet Türkiye, eğer bir üye olursa madeni paralarımızı yeniden dizayn etmek çok mu zordur? Komisyon’un aday ülkelerin üye haline gelmeden yıllar önce madeni paralarda görülmesi gerekliliğine ilişkin bir politikası mı bulunmaktadır?

PARADAKİ AVRUPA "COĞRAFİ HARİTA" DEĞİL, "STİLİZE TASVİR"

AB Komisyonu’nun "bakan" konumundaki yetkilisi, Para Politikalarından Sorumlu Üye Joaquin Almunia ise önergeye verdiği yanıtta, Avrupa Konseyi’nin, "AB’deki tüm üyelerin madeni parada temsil edilmesi" kararı üzerine yeni tasarıma gidildiğini bildirdi. Almunia, "Konsey ayrıca bu kararı almayı, zamanlama olarak, euroyu benimseyen üye devletlerin de parayı yeni ortak yüzüyle basabilmelerini garantilemek için istemiştir. Sonuçta madeni euroların yeni tasarlanan ortak yüzünün coğrafi bir harita olarak değil, AB’nin stilize bir tasviri şeklinde görülmesi gerektiği vurgulanmalıdır" dedi.

ANKA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious