Mafya babasına rekor sigorta tazminatı

Mafya babasına rekor sigorta tazminatı.12194
  • Giriş : 19.03.2008 / 08:47:00

Hayat sigortası yaptırdıktan sonra trafik kazasında ölen mafya babası, eşine önemli bir servet bıraktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’nin en büyük sigorta tazminatını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) trafik kazasında ölen mafya babası aldı. Yapı kredi Sigorta, vefat tazminatı olarak tam 2.5 milyar YTL ödedi. Günümüz parasıyla yaklaşık 3 milyon YTL. Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik tarafından hazırlanan “Sigortalı Hayatın Bilinmeyenleri” ismiyle yayınlanan kitapta anlatılan 40 gerçek hikayeden birinde Türkiye tarihinin rekor tazminatı ilginç ayrıntılarla aktarılıyor. 1990’lı yılların başlarında dönemin ünlü ‘mafya babaları’nın da hayat sigortası yaptırdığına dikkat çeken yazıda ekspertiz yaşadıklarını şöyle anlatılıyor:
“O yıllarda bizim de mafya babası olan müşterilerimiz vardı ve bu sigortalılara poliçelerini büyük acentelerinden biri satmıştı. Söz konusu poliçelerin yüksek oluşu vefat tazminatlarını da astronomik rakamlara taşıyordu. Bu ünlü babalardan ikisinin poliçesi sağlık problemlerine takılmıştı. İşte tam o günlerde, KKTC’de yaşayan benzeri bir sigortalımızın trafik kazasında vefat ettiği haberi geldi. Kaza sonrasında bu sigortalımızın yakınlarına ödenecek olan tazminat tutarı o dönemin ‘6 sıfırlı’ tutarıyla, tam 2. milyar TL’ydi ve bu Türkiye’de ödenen en büyük vefat tazminatı olacaktı. Olay yurtdışında gelişmişti dolayısıyla kazanın detaylı olarak araştırılması yasal belgelerle teyit edilmesi gerekiyordu.

ARACI TAKLA ATMIŞ

Söz konusu kazanını ayrıntılarını öğrenmek üzere hemen KKTC’ye hareket ettim ve oraya varır varmaz, olayın resmi kayıtlara yansımayan yönlerini araştırmaya başladım. Edindiğim bilgilere göre sigortalımız olayı gecesi saat 02.45 sularında işlettiği otelin kumarhane hasılatını almış, yanında iki fedaisi bulunduğu halde, yeni cipiyle Magosa’dan Girne’ye gitmek üzere yola çıkmıştı. O gece aşırı alkolü olduğu belirtilen şahısın surat tutkusuna kapılarak. Yeni aracıyla hız denemesine girişmiş olabileceği söyleniyordu.
Sigortalımızın aracı o gece Magosa çıkışındaki portakal ambalaj fabrikası yakınında yol onarımı nedeniyle aşırı süratten dolayı kontrolden çıkmış ve takla atmıştı. Kazaya dair bu bilgiler emniyet kemeri takılı olmayan sigortalımızın olay mahallinde vefat ettiğini belirten polis tutanaklarıyla da tespit edilmişti. Olayın yasal boyutu böyleydi; evet, KKTC’deki pek çok otelin kumarhanesini çalıştıran sigortalımız bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Ama kazayla ilgili araştırmalarım ve sigortalımızın geçmişine dair bazı tespitlerim adli makamların zabıtlarına yansıyan gerçeklerin dışında da bir şeyler yaşanmış olabileceğini gösteriyordu.

BAŞKA BİR KADINLA İLİŞKİSİ VARDI

Sigortalımızın uzun zamandır kaçakçılık, eroin ve kumar işleriyle uğraştığı yönünde duyumlar vardı. Anlatılanlara bakılırsa Türkiye’de kumarhanelerin kapatılmasının ve kapatılan bu mekanların KKTC’de açılmasının ardından sigortalımız Ada’da bu illegal işlerin tek adamı olmaya çalışmıştı. Üstelik Türkiye’den gelen mafya gruplarının önderlerinden biriyle de bir çıkar çatışması içindeydi ve o gruplarca öldürülmekten çekindiğini ifade etmişti. Sigortalımızın aile yaşantısının da pek düzenli olmadığı söyleniyordu; eşinin dışında başka bir kadınla ilişkisi vardı. Sigortalımızın sevgilisiyle sık sık KKTC’nin en lüks otellerinden birinde kaldığı söyleniyordu. Diğer taraftan kaza gecesi Türkiye’de kumar mafyasının güçlü isimlerinden birinin tetikçisi de KKTC’de bulunuyordu. Bütün bunlar sigortalımıza atılmış iftiralara da işaret ediyor olabilirdi elbette. Zaten hiçbiri belgelenmemişti. Ama işte böyle bir korku çemberi içerisinde yaşıyordu sigortalımız, yüksek primli bir hayat sigortası yaptırması çok doğaldı. Ancak sigortadan alabileceği parayı eşi için mi, yoksa çocukları için mi düşündüğü hiçbir zaman anlaşılamadı: Sigortalımız kumar mafyasının hakimiyet çatışmasına mı, kıskanç bir eşin intikamına mı, yoksa bir dönem uyuşturucu madde taşıttığı söylenen kuryelerinden birinin planladığı bir sabotaja mı kurban gitmişti? Bunu hiçbir zaman öğrenemedik ama sonuç olarak sigortalımızın eşine tam 2.5 milyar TL vefat tazminatı ödedik.

EŞİ SİGORTA YAPTIRMAMIŞ

Bu olaydan bir yıl sonra KKTC’deki acenteler toplantısındaki kaldığımız otelin kumarhanesini tazminatını ödediğimiz sigortalımızın eşinin çalıştırdığını vefat tazminatıyla Ada7da bir eşi daha olmayan son model bir otomobil aldığını öğrendiğimde hiç şaşırmadım. Fakat şunu çok iyi hatırlıyorum; Türkiye’ye döner dönmez, bu hanımefendinin de yüksek primli hayat sigortası yaptırıp yatırmadığını incelemiş kayıtlara adına rastlanmayınca derin bir oh çekmiştim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious