Mafyadan 'sanal dedektife' ortaklık teklifi

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Bir internet sitesi aracılığıyla dedektiflik yaptığını söyleyen şebekenin müşteri portföyü polisi şaşkına çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ünlü bir holding patronu rakibinin telefonlarının dinlenmesini isterken, eşini takip ettirmek isteyenlerin sayısı şaşırtıcı boyutta. Başvurular arasında babasının mal varlığını öğrenmek isteyenler bile var. Bir ay önce Ankara, Konya, Kayseri ve Çanakkale'de düzenlenen operasyonla ele geçirilen şebeke, işi öyle büyütmüş ki 'telefon dinleme, şifre öğrenme gibi konularda' mafyadan danışmanlık teklifi dahi almış.

Uzakdoğu ülkelerinden gelen özel bir teknolojiyi kullanarak sanal dedektiflik hizmeti verdiğini söyleyen şebeke, 'www.casus.net' (Çetenin çökertilmesinin ardından kapatıldı) adlı siteyi kullanarak yüzlerce internet kullanıcısına reklam içerikli e-posta mesajı gönderdi. Elebaşılığını Muhammed Fatih Ergün'ün yaptığı şebekenin gönderdiği e-postalar, kişisel bilgilere duyulan merakı kamçılayacak cinsten. Buna göre şebeke, istenilen kişilerin telefon dökümlerini tespit edebiliyor. Telefonları dinleyebiliyor. SMS izlemesi, kredi kartı şifrelerinin çözümü, internet üzerindeki tüm şifre ve e-posta bilgilerinin çözümü şebekenin sunduğu diğer hizmetlerden. Şebekenin, kayıp kişi ve eşyaları bulma gibi hizmetleri de mevcut. Sanal dedektifler tanıtımlarını yaptıkları e-postalardan birini gerçek dedektiflere gönderince maskeleri düştü. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü'ne gelen e-posta 'sanal dedektiflik' soruşturmasını araladı.

Holding patronu, yardım istemiş

Bilişim dedektifleri mahkeme kararı ile "casus.net" internet sitesini 6 ay takibe aldı. Sanal dedektiflerden hizmet almak isteyenlerin portföyü polisi şaşkına çevirdi. Soruşturmada, sanal dedektiflerden medet umanlar arasında çok ünlü bir holdingin patronunun da bulunduğu saptandı. Şebekeye bin YTL havale yapan holding patronunun ücret karşılığında, rakip firmaların gizli bilgileri ile telefon görüşmelerini istediği belirlendi. Ancak söz konusu kişinin kimliği açıklanmadı.

Bilişim polisinin takibine, organize suçlar dedektiflerinin takibindeki isimler de takıldı. Sanal dolandırıcıları ciddiye alan organize suç örgütü elemanlarının şebekeye ortaklık teklif ettiği belirlendi. Suç örgütü militanları sanal dedektiflere gönderdikleri e-posta'da, "Bize telefon dinleme, şifre öğrenme vb. konularda teknik destek verin, ortak iş yapalım." teklifinde bulunmuş. Sanal dedektiflere başvuranlar arasında babasının mal varlığını öğrenmek isteyenler de bulunuyor. M.Ç. adlı kişi sanal dedektiflerden babasının mal varlığının listesini istemiş.

Polisin 6 ay takip ettiği şebekenin 80'den fazla kişiyi dolandırdığının belgelenmesi üzerine Ankara, Konya, Kayseri ve Çanakkale'de operasyon düzenlendi. Operasyonda şebekenin elebaşısı Muhammed Fatih Ergün ile çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis, şebekeden medet umanların tek tek ifadesini alacak.

Her maile inanmayın

Sanal Dedektif operasyonunu gerçekleştiren Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü, KOM Daire Başkanlığı'nın web sitesinde internet kullanıcılarına şu uyarılarda bulunuluyor:

İnternet üzerinde yayın yapan web sitelerinin içeriklerinin tamamıyla doğru olduğu düşünülmemeli. Vaat edilen konuların teknik olarak mümkün olup olmadığı ve diğer taraftan yasal bir fiil olup olmayacağı araştırılmalıdır.

Kendi talepleri dışında kendilerine gönderilen e-posta iletilerinin genellikle reklam, virüs, haksız kazanç sağlamak gibi amaçlar için kullanıldığı bilindiğinden bu tip e-posta iletilerine de şüpheci yaklaşılmalı.

Kanunsuz olduğu bilinen bir eylemin internet üzerinden veya aracı kullanılarak gerçekleştirilmesinin de hali hazırda ilgili kanunlarda tanımlanan suç tipleri kapsamında değerlendirilerek gerekli cezai işlemlerin uygulanacağı bilinmeli.

Para karşılığında vaat edilen bu ve benzeri eylemlerin suç unsuru oluşturup oluşturmadığından emin olunmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious