Maganda kurbanıyken 301'den sanık

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Annelerini ömür boyu felç eden iki kardeş kendilerini de yaralayan magandaların 7 ayda tahliyesine kızıp adalete isyan edince haklarında 3 yıla kadar hapis istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Ulus’ta geçtiğimiz ağustos ayında iki grup arasında taşlı sopalı silahlı kavga yaşanmış, apartmanının önünde komşularıyla oturan 5 çocuk annesi Şehriban Yaradılmış gruptakilerin silahından çıkan bir kurşunla boynundan ağır yaralanmıştı. Olay sırasında aralarında Yaraldılmış’ın oğlu Hasan’ın da bulunduğu 3 kişi daha çeşitli yerlerinden yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. Kurşun yüzünden omuriliği zedelenen Şehriban Yaradılmış’ın boynundan aşağısı felç olmuştu.

7 ayda serbest kaldılar
Olayın ardından yakalanan 6 kişi yargılanmaya başlandı. Ancak Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 13 Şubat’ta yapılan duruşmasında, mahkeme sanıkların tahliyesine karar verdi. Duruşmayı izleyen Yaradılmış’ın yakınları ise sanıkların 7 ay sonra serbest bırakılmasına isyan etti. Ankara Adliyesi içerisinde tepkilerini dile getiren Kemal (24) ve Hasan (18) Yaradılmış, bu sırada “Adalet yok mu, mahkeme yok mu? Kahrolsun hakimler, kahrolsun adalet, dağa çıkıp PKK’lı mı olalım” şeklinde bağırdı.

Mağdurdular, suçlu oldular
Hasan ve Kemal’in yanı sıra onlarla birlikte karara tepki gösteren Dilber Tatlıbal, Menderes Yaradılmış, Zafer Deligöz ve Murat Demirat gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderildi. Bir günlük sorgunun ardından nöbetçi mahkemece serbest bırakılan Yaradılmış’ın yakınları hakkında “adli kontrol” başlatıldı.

Ailenin karara tepkisine ilişkin soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şehriban Yaradılmış’ın yakınları hakkında iddianame hazırlayarak dava açtı. İddianamede Kemal ve Hasan Yaradılmış’ın duruşma çıkışında adliyede “Adalet yok mu, mahkeme yok mu? Kahrolsun hakimler, kahrolsun adalet, dağa çıkıp PKK’lı olacağız” şeklinde bağırdığı belirtildi.

Hasan ve Kemal Yaradılmış’ın gözaltına alınmaya çalışılması üzerine Murat Demirat, Zafer Deligöz, Menderes Yaradılmış ve Dilber Tatlıbal’ın “İşkence yapmaya mı götürüyorsunuz, bu şahısları alamazsınız” şeklinde tepki göstermeleri üzerine onlar da gözaltına alındı.

2 yıla kadar hapis istendi
İddianamede maganda kurşunuyla felç olan Şehriban Yaradılmış’ın oğulları Hasan ve Kemal Yaradılmış hakkında, kamuoyunda tartışmaları devam eden TCK’nın 301. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” hükmü uyarınca altı aydan iki yıla kadar hapis istendi. İki kardeşin sözleriyle ilgili olarak da “PKK Kongra- Gel örgütünün propagandasını yapmaktan” dosyanın ayrılarak “terör suçlarına bakmakla görevli savcılığa” gönderildiği kaydedildi.

Polise mukavemet suçlaması
Adliyedeki olaylar sırasında polise mukavemet ettikleri ileri sürülen Kemal ve Hasan Yaradılmış ile yakınlarının ayrıca “Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanma” hükmünü düzenleyen TCK’nın 265. maddesinin 1. fıkrası uyarınca altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları da istendi. Maganda kurşunuyla eşinin felç olmasının ardından çocukları hakkında da dava açılmasına tepki gösteren Yaşar Yaradılmış, “Başımıza gelmeyen kalmadı. Bir kurşun hayatımızı mahvetti.

‘PKK’nın ne olduğunu bilmezler’
Aynı olayda oğlum Hasan da yaralanmıştı. Duruşmanın çıkışında da çok moralimiz bozuldu ve tepkilerini dile getirdiler. Çocuklarımın suç işlemek gibi bir düşünceleri yoktu. Zaten ikisi de ortaokul mezunu ve işsizler. PKK’nın ne olduğunu bile bilmezler. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutulduklarında da bu ortaya çıktı. Eşime mi üzüleyim, çocuklarıma mı şaşırdım” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious