Maganda kurşunu, Meclis'te

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

CHP, Başbakan'a, “Sivillerin ateşli silahlar bulundurmasını ve kullanmasını tamamıyla yasaklama yönünde bir adım atmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yakup Kepenek, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, son günlerde maganda kurşunlarıyla ölümlerin hızla arttığını vurguladı. Konuyla ilgili olarak 28 Temmuz 2003'te Meclis Araştırması önergesi verdiğini, 1 Eylül 2005'te ise “sivil silahsızlanma” çağrısı yaptığını bildiren Kepenek, son günlerde kimi basın yayın organlarında kuru sıkı olarak adlandırılan silahlara özgü, özendirici ve övgü dolu ifadeleri esas alan reklam ve ödüllendirmelerin yayınlandığı kaydetti.

Yakup Kepenek, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Hükümet olarak söz konusu silahların basın yayın organlarında kampanyalar yapılarak satışının sağlanmasını doğru buluyor musunuz? Bu silahların serbestçe satılmaması için hükümet olarak ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?
Sivillerin ateşli silahlar bulundurmasını ve kullanmasını tamamıyla yasaklama yönünde bir adım atmayı düşünüyor musunuz? Bu konuda verdiğim 28 Temmuz 2003 tarihli Meclis Araştırma önergemin Meclis gündemine alınması amacıyla hükümetçe bir girişiminiz olacak mı?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious