Maganda kurşununa 1 yılda 700 kurban

Maganda kurşununa 1 yılda 700 kurban.8135
  • Giriş : 24.06.2008 / 11:09:00

Polis, milli galibiyet kutlamalarında silah kullananları önlemekte çaresiz duruma düştü. Defalarca yayınlanan genelgeler ise sonuçsuz. Polise göre sorun sosyolojik.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bayram, düğün, asker uğurlama ve maç sonu gibi vesilelerle silaha sarılıp hislerini çevreleriyle paylaşmaya çalışanlar can alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’de her yıl 700 kişi serseri kurşun nedeniyle ölüyor.

Yapılan yasa değişiklikleri ve üst üste yayınlanan genelgeler sonuç vermeyince polis de bu suçla mücadelenin peşini bırakmış görünüyor. En temel sorun, vatandaşların önemli bir bölümünün bu tür silah kullanımını suç olarak görmemesi. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, sorunun sosyolojik sebepleri olduğunu, bunun polisiye tedbirlerle ortadan kaldırılamaycağını söylüyor ve ekliyor: “Ne yazık ki, sevincini havaya ateş ederek kutlayanlar arasında polis memurları da var.”

Ruhsatsız silah taşıma ve meskun mahalde silahla havaya ateş açmak gibi suçların sayısı yılda 12 bine yaklaştı. Polis bölgesinde havaya ateş etme suçu 7 bin kez işlendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan rapor, ruhsatsız silah taşıma suçunun cezasız kaldığını, gözaltına alınanların yüzde 87’sinin serbest bırakıldığını gösteriyor. Sadece bir yılda ateşli silahlarla işlenen suçlardan gözaltına alınan 1802 kişiden sadece 246’sı tutuklandı. Bu kişiler “topluma karşı işlenen suç” kapsamında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Ancak bu cezalar da ya erteleniyor ya da para cezasına çevriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious