Magandalıkta birinciyiz!

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Silahlardan çıkan serseri kurşunlar nedeniyle en fazla ölümün meydana geldiği ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bireysel silahlanmanın bir türlü önüne geçilemediği Türkiye’de, son günlerde maganda kurşunu ile ölenlerin sayısındaki artış endişe verici boyutlara ulaştı. Yılda ortalama 700 kişinin maganda kurşunları ile hayatını kaybettiği Türkiye, bu alanda dünyada ilk sırada yer alıyor. Özellikle Futbol maçları sonrasındaki kutlamalarda ve düğünlerde havaya açılan ateş sonucu çok sayıda insan serseri kurşunlara hedef oluyor.

ABD’de Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı’nın ocak ayında yaptığı bir araştırmaya göre, dünyada ‘kutlama’ adı altında serseri kurşuna kurban gidenler yılda 700 kişiyle en çok Türkiye’de görülüyor. Türkiye’yi, Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti izliyor.

Çoğu hapse girmiyor

Araştırmaya göre, başkalarının hayatına malolan kurşunları sıkan magandalardan yüzde 87’sinin hapis cezası almaması ve serbestçe dışarıda dolaşması sorunun bir başka boyutunu oluşturuyor. Maganda kurşunu ile hayatını kaybedenlerin en fazla olduğu üçüncü ülke olan Dominik Cumhuriyeti’nde ise çocukların yoğun olduğu ulusal kutlamalarda havaya ateş açmak yasal. Bu yüzden maganda kurşunuyla ölenlerin başında çocuklar geliyor.

Ruh satlı silahlar Ankara’da

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2005 tarihli verilerine göre, taşıma ruhsatlı silah sayısı 284 bin 289. Bulundurma ruhsatlı silah sayısı ise 312 bin 832. Verilere göre Türkiye’de 597 bin 121 adet tabanca bulunuyor. Ruhsat sayısı sıralamasında Ankara’nın ilk sırada olduğu belirtilirken, başkenti İstanbul, Antalya ve İzmir izliyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious