Magandaya 8,5 yıl hapis

Magandaya 8,5 yıl hapis.9759
  • Giriş : 05.05.2008 / 09:23:00

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Kestanealan köyündeki bir düğünde havaya rastgele ateş ederken üniversite öğrencisi Sezin Aksoy'un ölümüne neden olan sanığın yerel mahkemenin verdiği 8.5 yıllık hapis cezası Yargıtay'da onandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanık 6 yıl daha hapis yattıktan sonra cezaevinden tahliye edilecek.

ıÜüAnkara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Sezin Aksoy, Kestanealan köyünde 23 Temmuz 2006'da gittiği sünnet düğününde tüfekle havaya ateş eden İlkay Doğan tarafından öldürülmüştü. Olayın ardından üniversiteli genç kız gözyaşları arasında toprağa verilirken, düğünlerde silah kullanmanın biran önce durdurulması gerektiğini söyleyen baba Tayfur Aksoy; "Aile terbiyesi almayan çocuklar, gösteriş için düğünlerde silah atıyorlar. Acılı bir baba olarak bütün Türkiye'ye sesleniyorum, çocuklarınızı çok iyi terbiye edin. Onları eğitimsiz, gösteriş meraklısı haline getirmeyin. Onlara değerlerimize sahip çıkmalarını öğretin. Artık bu olaylara son vermemiz lazım. Bu da elbirliği ile olur. Biri iki kişinin gayretiyle olmaz. Toplum olarak bu konuda bir şeyler yapmak lazım. Biz silahı vatan savunması için kullanıyorduk. Şimdi silah gençlerin elinde oyuncak haline geldi. Artık bu konuda yeni adımlar atılmalı. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Kendi değerlerimizi çocuklara öğrettiğimiz taktirde her şey daha güzel olacaktır." demişti.

Olayın ardından tutuklanan 19 yaşındaki İlkay Doğan, yargılandığı Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce 13 yıl 4 ay hapse mahkum oldu. Suç tarihinde yaşı 18'den küçük olduğu için magandaya verilen bu ceza daha sonra 8 yıl 8 ay 26 güne düşürülmüştü. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını onayarak davaya son noktayı koydu. Böylelikle, halen cezaevinde bulunan İlkay Doğan, ömrünün 6 yılını demir parmaklıklar arkasında geçirdikten sonra tahliye olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious