Mağara kadınına haksızlık etmişler

Mağara kadınına haksızlık etmişler.14442
  • Giriş : 07.07.2009 / 09:28:00

Kitaplarda, belgesellerde gördüğümüz o binlerce yıllık resimlerin hep mağara adamları tarafından yapıldığını biliyorduk.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Oysa kadınlardan yana ağzını açan yoktu. Kadın yine geri planda, mağara yakıştırması bile sadece erkeğe yapılıyordu. Genellemeler erkekler üzerineydi, kadının adı yine yoktu ve şimdi, 25 bin yıl sonra o kadınlardan bahsediliyor. Duvar resimlerine kadın elinin de değdiğinden...
Bilim adamlarının yaptığı son araştırmalara göre tarih öncesi devirde yaşayan pek çok kadın sanatçının olduğu ortaya çıktı. Bir tür sanat eseri olarak nitelendirilen o ünlü 'Benekli Atlar' resminin mağara kadınları tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Pennysylvania Devlet Üniversitesi'ndeki arkeologlar, Fransa'daki Gargas ve Pech Marle mağaralarında el kalıpları üzerinde yaptıkları analizler sonucunda pek çok elin kadına ait olduğunu tespit etti.

National Geographic dergisine konuşan Profesör Dean Snow, İspanya ve Fransa'daki mağaraları incelediklerini ve konuyla ilgili olarak çeşitli bulgular elde ettiklerini söyledi.

Erkek elleri çok daha büyük. Küçük noktaların yetişkin kadın veya genç erkek ya da kadınlar tarafından yapılmış olabileceğine dikkat çeken araştırmacılar, bunu anlamak için sayısal oranlara başvurduklarını açıklıyor.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*