Mağazalara yabancı isim verilmemeli

Mağazalara yabancı isim verilmemeli.20165
  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Sadece sanayici değil, vatandaş da yerli malı kullanma konusunda çok hassas.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tercüman Gazetesi'nin İstanbul Sanayi Odası ile ortaklaşa yürüttüğü 'Türkiye'de üretilen malı kullan' kampanyası çerçevesinde görüş bildiren vatandaşlar, yerli malı kullanmanın ülkenin kalkınması açısından son derece önemli olduğunu vurguladılar. Türkiye'nin dünya standartlarında ürün ürettiğini kaydeden vatandaşlar, yerli üreticilerin desteklenmesi gerektiğini söylediler. Vatandaşların 'Yerli Malı Kampanyası' ile ilgili görüşleri şöyle:

Tarım, çok hassas

Engin Nakkaş-Öğrenci-24:

'Yerli üreticilere destek olunması gerekir. Her birey kendince yerli üretime destek vermeli. Yabancı mallar kalitesiz diye bir şey söylemek de söz konusu değil. Kesinlikle 'Yabancı mal kullanılmamalı, hatta ülkeye de sokulmamalı' diye bir iddiam da yok. Fakat aynı kalitede ve aynı fiyatta iki ürün varsa, bunların arasından yerli olan tercih edilmeli. Özellikle tarımsal ürünlerde çok hassas olmalıyız. Tarımın Türk insanı için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çin mallarının Türkiye'ye girişini de bir türlü engellemiyoruz. Bir yolunu bulup kaçak olarak ülkeye giriyorlar. Hükümetlerden ziyade vatandaşların uyanık olup bu tür ürünlere rağbet etmemeleri gerekir. Türk mallarına vereceğimiz destek ile onların yabancı markalarla rekabet etmelerine imkan sağlamış olacağız. Bundan kazançlı çıkan da Türkiye olacak. Türkiye'de üretilen bir ürünün üreticisine çok rahat ulaşabiliyor ve hatalı ürün aldığımızda geri iade edebiliyoruz. Yabancıların sorumluluğu ise malı satana kadar...'

Kültürümüzde yok

Şahin Susam Satış Sorumlusu-27:

'Mümkün olduğunca yerli malı kullanmaya dikkat ediyorum. Yabancı ürünleri genellikle elektronik eşyalarda tercih ediyorum. Kaliteyi ise her zaman ön planda tutuyorum. Benim üzerinde önemle durduğum ve değişmesini istediğim konu ise, mağazalara verilen yabancı isimler. Bu tarz isimler bizim kültürümüzde yok. İnsanlar bu isimler yüzünden hangi ürün Türk malı, hangi ürün yabancı malı bunun ayrımını yapamıyor. Türkiye'de üretim yapan, Türk insanına istihdam sağlayan yabancı firmaların da dışlanmaması lazım. Sonuçta onlar da bu ülke insanına ekmek veriyor, bu ülkeye vergi ödüyor. Ben onları da yerli ürün statüsüne koyuyorum.'

Kaliteli markalar

Faruk Akça-Memur-49:

Türkiye'de özellikle son yıllarda çok kaliteli üretim yapılmaya başlandı. Rekabet kaliteyi getirdi. Benim için de önce kalite, sonra fiyat gelir. Geçmişte Türkiye'de bir Japon malı salgını vardı. Onlar küçümsenir, kalitesiz gösterilirdi. Şimdi Japonlar dünyanın en iyi markalarını üretiyorlar. Büyük bir gelişme gösterdiler. Türkiye bu gelişmeyi bir türlü gösteremedi. Kendi kendimize yeten ender ülkelerden birisi iken tarımda bile ithalat yapar hale geldik. Ben yine de Türkiye'nin çok kaliteli markaları olduğunu ve dünyada saygın bir ismimizin olduğunu düşünüyorum.

İstihdam için yerli malı

Oya Kutlu-Emekli-59:

Benim için markanın önemi yok. Alacağım ürünün kaliteli olması yeterli. Kimi zaman pazardan bile alışveriş yapıyorum. Türk malları kaliteli ki yurt dışına ihracat yapıyoruz. Üniversite mezunu gençlerimiz işsiz geziyorlar. İşsizliğin önüne geçilmesi için üretim yapılması gerekir. Üretim ise tüketim olursa yapılır. Vatandaş olarak yerli malları tüketirsek onlar da gençlerimize iş imkanı sağlayabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious