Mağazalarda çantalar kime emanet?

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Alışveriş yaparken çantanız ya da otoparkta arabanızdan teybiniz çalınsa ne yapardınız?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yasalarda bu konuda boşluk var. Ama tüketici dernekleri mağaza ve otopark yönetimlerinin hırsızlık durumunda sorumlu olması gerektiğini söylüyor. Fakat uyarmadan da etmiyorlar: “Tüketicinin gözü açık olmalı.”
Alışveriş yapmak için gittiğiniz mağazada çantanız çalınırsa ne yapardınız? Ya da bir alışveriş merkezinin otogarında arabanızın camı kırılıp radyonuz çalınsa tepkiniz ne olurdu? Bu konuda kafalar biraz karışık. Ama su uyur hırsız uyumaz misali hem mağazaların hem de tüketicilerin gözünün açık olması gerekiyor. Zira giyinme kabininde kıyafet denerken yan kabine giren şık giyimli bir kadının yankesici olmadığını garanti edemezsiniz. İşte bu yüzden Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran tüketiciyi uyarıyor ve güvenlik görevlisi ve hatta güvenlik kameraları olsa da “Çantalara, cüzdanlara dikkat!” diyor. Ancak Başaran, caydırıcı olduğu ve herhangi bir hırsızlıkta suçlunun tespitini kolaylaştırdığı için mağazaların kamera sistemlerinin muhakkak olması gerektiğini söylüyor. Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı Fuat Engin ise mağaza içinde çantası ya da cüzdanı çalınanlara karşı mağazanın sorumlu olduğunu anlatıyor ve yargı kararlarında müşterinin kazandığını vurguluyor. Engin, “Kaybolan eşyalarınızdan müessesemiz sorumlu değildir” yazısını tek başına asmanın mağazalar için yeterli olmadığını düşünüyor. Fakat Tüketici Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Firdevs Karaoğlu, mağazalarda kaybolan eşyalardan öncelikle tüketicinin sorumlu olduğunu söylüyor. Ama Karaoğlu, mağazanın gerekli güvenliği sağlamak zorunda olduğunu anlatıyor.

Otoparkta kaybolan eşyalardan kim sorumlu?

Alışveriş merkezlerinin hemen hemen hepsinin otoparkı var. Otoparklara araçlar girerken bagaja bile bakılıyor ve birçoğu da fiş kesiyor. Hatta fişlerin arkasında, kaybedilirse otopark ücretinin üç katı ödeneceği yazıyor. Fakat buna rağmen araçlarda yaşanan hırsızlık olayı ya da aracın zarar görmesi durumunda otopark yönetimi sorumlu olmuyor. Yasalarda da bu konuda bir boşluk olduğunu söyleyen TÜKODER Başkan Yardımcısı Firdevs Karaoğlu; “Güvenlik görevlileri varsa, arabayı inceliyorlarsa ve bagaja bakıyorlarsa otoparkların da sorumluluk alması lazım.” diyor. Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran, “İnsanlar alışveriş merkezlerinin otoparklarına güvenip arabalarını bırakıp alışveriş yapıyorsa güvenliğinden alışveriş merkezlerinin sorumlu olması gerekir.” diyor. TÜBİDER Başkanı Fuat Engin ise çanta, laptop ve değerli eşyaların arabada bulundurulmaması ya da gözükmeyecek şekilde konulması gerektiğini vurguluyor. Engin, “Otoparklar güvenlik görevlisi bulunduruyorsa hırsızlık olaylarının da yaşanmaması gerekiyor ve herhangi bir hırsızlık durumunda ise otopark yönetiminin sorumluğu taşıması gerekiyor.” ifadelerini kullanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious