Mağdurlara kucak açtık!

Mağdurlara kucak açtık!.8870
  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'dan ayrılan savaş mağdurlarına Mersin ve Adana'daki öğrenci yurtlarının kapıları açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurt Kur) Genel Müdürü Hasan Albayrak, bölgeden ayrılan kişilerin Türkiye'yi kendi ülkelerine harekette bir köprü olarak kullandıklarını belirterek, "Bölgeden gelen vatandaşlar genellikle Adana havaalanını kullanıyor ve akşam kalacak yer problemi yaşıyorlar. Biz de valilikte yaptığımız toplantı ile savaş mağduru insanlara kapılarımızı açma kararı aldık" dedi.

İsrail saldırısı altında bulunan Lübnan'dan ülkelerine geri dönen savaş mağdurlarının yol üzerindeki konaklama sorunu, öğrenci yurtları ile giderildi. Yurt Kur Genel Müdürü Hasan Albayrak, CİHAN'a yaptığı açıklamada, Lübnan'da yaşayan savaş mağduru yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye üzerinden ülkelerine nakledilmeleri sırasında konaklamaları için Mersin ve Adana illerindeki toplam 5 bin 93 yatak kapasiteli öğrenci yurtlarının hazır bulundurulacağını bildirdi.

Valilikte yapılan toplantı sonucunda bugünden geçerli olmak üzere uygulamaya başladıklarını kaydeden Albayrak, "Savaş mağdurları Türkiye'yi kendi ülkelerine geçişte bir köprü olarak kullanıyor. Bölgeden gelen vatandaşlar genellikle Adana havaalanını kullanıyor ve akşam geçici olarak kalacak yer problemi yaşıyor. Aldığımız kararla buralardaki yurtları ücretsiz olarak bu insanların hizmetine sunacağız" şeklinde konuştu.

İsrail'in, iki askerinin Hizbullah tarafından kaçırılması sonrasında başlattığı hava harekatı nedeiyle Lübnan'daki yabancılar bu ülkeyi terk ediyor. Başta İsveç olmak üzere pek çok ülke, vatandaşlarının ülkeden çıkartılmasında köprü olarak Mersin ve Adana'yı kullanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious