Mahalle bakkalları birer birer tarihe karışıyor

  • Giriş : 26.01.2006 / 00:00:00

Marketler ve büyük alışveriş merkezlerinin açılmasından sonra küçük esnaf olumsuz yönde etkilenirken, adeta nostalji haline gelen mahalle bakkalları da artık tarihe karışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son beş yılda sadece Erzurum'da kapanan bakkal sayısı yaklaşık bin 500. 2005 yılında ise 240 adet bakkal kapanmak zorunda kaldı. Mahalle aralarındaki mevcut bakkallar adeta birer nostalji haline gelerek tarihe karışmak üzereler.

Erzurum Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı Fuat Tizgilli, büyük alışveriş merkezleri konusunda düzenleme getirilmesi gerektiğini belirterek, küçük esnafın alışveriş merkezilerinin açılmasından sonra zor bir süreç geçirdiğini ifade etti.

Konuyla ilgi başlatılan çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesini isteyen Tizgilli, "Bir zamanlar her mahallede görmeye alışık olduğumuz mahalle bakkalları, marketler ve büyük alışveriş merkezlerinin açılmasıyla nostalji olmaya başladı. Bir dönemlerin yaygın bir alışveriş şekli olan veresiye defteri ile alışveriş yapmanın yerini artık, kredi kartları alırken, mahalle bakkalları birer birer kapanmanın eşiğine geldi. Marketlerin kent dışına kurulması ve hafta sonu alışverişleri ile ilgili düzenleme hayata geçirilmelidir" dedi.


KREDİ KARTLARI ALIŞ VERİŞ POTANSİYELİNİ ETKİLEDİ

Mahalle bakkallarının mahalle sakinleriyle bütünleştiğini belirten Tizgilli, "Mahalle sakinleri bakkallarıyla ile bütünleşir, ondan borç bile isterdi. Mahalle bakkalı, mahalle sakinin bir araya gelebildiği ortak bir mekandı. Maalesef şimdilerde aynı durum söz konusu değil" diye konuştu.

Kredi kartlarının bakkal ve manavların işlerini sınırladığını belirten Tizgilli, "Kredi kartlarının kullanımının artması ile bakkal ve manavlar zor bir süreç yaşıyor. Vatandaş artık en ucuz ürünü dahi kredi kartı ile alıyor. Bakkal ve manavların yerini alışveriş merkezleri aldı. Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması ile manav ve bakkalları kapanmanın eşiğine getirdi" dedi.

Bu arada, 16 yıldır mahalle bakkallığı yapan Necdet Karataş, büyük alışveriş merkezlerinin, işlerini yüzde 90 düşürdiğini savunarak, artık sadece kuru ekmekten başka birşey satamadıklarını iddia etti.

Bakkal Karataş, vatandaşların kredi kartı ile alışveriş yapmalarını kendilerini zor durumda bıraktığını, bakkala gelenlerin ise ya Bağ-kur ya da SSK emeklisi olduğuna dikkat çekerek, bunların da veresiye almak zorunda kaldığın belirterek, "Artık veresiye defteri de kabardı. Ay başı oluyor paramızı alamıyoruz. Adamın 50 lira borcu varsa getirip 25 lirasını veriyor, 25 lirasını da bir sonraki aya bırakıyor ama bir sonraki ay geldiğinde de onu da veremiyor. Böyle olunca biz de toptancının parasını ödeyemiyoruz. Toptancı mal vermezse çeşidimiz kalmıyor bu da böyle gitmiyor. Zaten sattığımız bir kuru ekmek, emekliye bir iki makarna satıyorsak o da ayda yılda bir oluyor. Allah yardımcımız olsun" şeklinde dert yandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious