Mahalle baskısı yalanı 'köy baskısı' oldu

Mahalle baskısı yalanı 'köy baskısı' oldu.10124
  • Giriş : 07.10.2007 / 16:47:00

İzmir'in Kemalpaşa ilçesine bağlı Halilbeyli köyü sakinleri, bölgesel bir gazetede kendi haklarında çıkan bir haberin tamamen gerçek dışı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Haberde adı geçen Faruk Gündüz ve Mehmet Cengiz, haberin tamamen gerçek dışı olduğunu vurgularken, habere konu olan kahvehanenin önünün brandayla örtülmesinin köy baskısından değil, oruçlu insanlara saygılarından dolayı kapattıklarını söyledi. Lokanta sahibi Mehmet Cengiz, "Haberi yapan arkadaş benimle görüşmeden benim ağzımdan ifadeler yazmış. O gün ben lokantada bile yoktum" dedi.

Kahvehane işleten Faruk Gündüz ise köylünün herhangi bir baskısının söz konusu olmadığını, aksine kendilerinin oruçlu insanlara saygılarından dolayı bu brandaların çekildiğini söyledi.

Halilbeylili köylüler de yüz yıldan fazladır bu geleneğin olduğunu işletme sahiplerinin saygıdan dolayı bunu yaptıklarını dile getirdi. Köylüler ayrıca, Halilbeyli köyünün böyle yanlış ve kasıtlı olarak kötü gösterilmesinden üzüldüklerini ve gazete hakkında şikayetçi olacaklarını dile getirdi. Gazetenin haberinden sonra ulusal gazetelerin de muhabir gönderdiğini anlatan köylüler, ısrarla gerek işletme sahipleri gerekse böyle bir şeyin olmadığını dile getirmelerine rağmen medyanın kendi bildiği gibi yazdığını ifade etti. Bu arada, adı geçen şahısların her biri yazılan ifadelerin çarpıtıldığını dile getirdi. Köylüler, şunları ifade ettiler:

"Akşam iftardan sonra kahvenin brandası kaldırılıyor, bizde oraya çay içmeye gidiyoruz. Eğer bir baskı söz konusu olsa zaten oraya çay içmeye gitmeyiz."

Köylülerden 66 yaşındaki Ali Sargın ise yapılan haberlerin maksatlı olduğunu belirtirken, "Yaklaşık yüz elli yıldır kimsenin burnu bile kanamamışken, sanki yeni bir şeymiş gibi kötü gösterilmeye çalışılıyor, kimse brandayla kapat demiyor aksine işletme sahibi saygısından kapatıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious