mahalle sakinleri derenin ıslah edilmesini istiyor

mahalle sakinleri derenin ıslah edilmesini istiyor.19292
  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde şiddetli yağmurda evlerine su basan vatandaşlar, mahalleden geçen derenin ıslah edilmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tavşanlı'nın Moymul Mahallesi Hafızdere ayağı kavşağı olarak bilinen mevkide oturan mahalle halkı yağmurla birlikte evlerine su basacağı korkusuyla yaşıyor.

Mahalle sakinlerinden Niyazi Muslu, "Yağmur yağdığında su basacak endişesiyle evden ayrılamıyorum. Ayrıca derede zaman zaman koku oluşuyor. Bundan mahalle sakinleri ve çevreden geçenler rahatsız. Mahalle halkından derenin ıslah edilmesi için 50 imza toplayıp Devlet Su İşleri (DSİ) Kütahya Bölge Müdürlüğü ve Tavşanlı Belediye Başkanlığı'na sundum. Ancak şu ana kadar herhangi bir girişimde bulunulmadı." dedi.

Derenin şu an mahallede bulunan Sağlık Ocağı için de risk oluşturduğuna dikkat çeken Muslu, "Geçtiğimiz yıl şiddetli bir yağmurda evimden 8 römork çamur çıkardım. Aracım ciddi hasar gördü. Mahalle olarak yağmurun yağmasına sevinemiyoruz. İlgilenilmemesi durumunda kendi evimden çıkarak başka mahalleye kiraya çıkacağım." dedi.

Aynı mahallede oturan Recep Tüfekçi ise yağmur yağdığında korkudan bir yere gidemediğini, geçen yıl hayvanlarının telef olduğunu bildiirdi. Geçtiğimiz yıllarda da kömürlerinin çamur içinde kaldığını belirten Tüfekçi, yetkililerden derede ıslah çalışması yapmasını istedi.

Görüşlerini aldığımız Tavşanlı Belediye Başkanı Ali İhsan Çakır, derenin Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait olduğunu bir protokol imzalayarak burayı betonla kapatabileceklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl aynı şekilde Yeni Mahalle'de bulunan Kanlıdere kanalını kapattıklarını vurgulayan Çakır, Belediye'nin imkanları çerçevesinde ıslah çalışmalarını yaparak mahalle halkını rahatlatacaklarını ifade etti.

DSİ Kütahya Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise geçtiğimiz yıllarda yolun üst kısmında bulunan alanda ıslah çalışmalarını yaptıklarını alt kısımdaki çalışmaların önümüzdeki yıllarda yapılabileceğini açıkladı.

Yetkililer, ayrıca Tavşanlı Belediyesi'nin girişimde bulunması durumunda yardımcı olacaklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious