Mahallelerine eczane istiyorlar

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Saruhanlı'nın Yılmaz mahallesinde eczane bulunmaması mahalle halkını olduğu kadar esnafı da zor durumda bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir aspirin almak için dükkânını kapatıp şehir merkezine giden esnaf bu durumdan şikayetçi.
İlçe merkezine olan uzaklığından dolayı birçok gelişim ve yeniliklerden mahrum kalan mahalle halkı, mahallelerine eczane açılmasını istiyor. Önceki yıllarda Saruhanlı'nın küçük bir köyü konumunda bulunan Yılmaz Mahallesi, daha sonra ilçeye yakınlığı nedeniyle mahalle olarak ismini değiştirdi.

Eğitim ve sağlık konularında yeterli yatırımı alan mahalle halkı diğer konularda ise üvey evlat muamelesi görmenin burukluğunu yaşıyor. Mahallelerine 2 yıl önce sağlık ocağı açıldığını söyleyen mahalle esnaflarından Bayram Ali Çinkul, "Eski yıllarda mahallemizde sağlık adına hiçbir kurum yoktu. Bizler de şehir merkezine gidip orada ki sağlık ocağında muayene oluyorduk. Bu şekilde bütün işlerimiz aksıyordu. Ancak mahallemize sağlık ocağı açılınca bu eziyetten kurtulduk. Fakat mahallemizde eczane olmaması bizim yine şehir merkezine gitmemizi mecbur kılıyor. Bazen bir aspirin almak için dükkânımızı kapatıp merkezde ki eczanelere gidiyoruz" dedi.

Yaşlıların dilinde hala Yılmaz Köyü olarak anılan mahalle, Saruhanlı Belediyesinin son yıllarda yaptığı yeni yatırımları ile kabuğunu da değiştirdi. Köy görünümünden sıyrılıp, modern bir mahalle görüntüsü sergileyen Yılmaz mahallesinin artık en önemli eksiklerinden biri eczane. "Beni bu yaşımdan sonra yol yürütüp yormayın" diyen Faruk Kavas adlı yaşlı vatandaş, "Buradaki sağlık ocağında reçetemizi yazdırıp ilaç almak için şehir merkezine gidiyoruz. Mahallemizde bir eczane olsa bu kadar zahmete katlanmak zorunda kalmayız. Vakitsiz bir zamanda acil ilaç ihtiyacımız olsa ne yapacağız. İnşallah merkezdeki eczane sahipleri bu durum karşısında suskun kalmazlar. Bizi de bu dertten kurtarırlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious