Maharetli ellerde hayat bulan taş şekilden şekile girdi

  • Giriş : 02.04.2006 / 00:00:00

Tarih boyunca değişik medeniyetler tarafından özellikle mezar, anıt ve görkemli yapılarda kullanılan taşlar, günümüzde maharetli eller ve teknolojinin devreye girmesiyle şekilden şekile giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tamamen doğal mermerden yapılarak 12. Uluslarası Doğaltaş ve Teknoloji Fuarı'nda sergilenin bu eserlerden en çok dikkat çekenlerin başında ise Mustafa Kemal Atatürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in portleri geliyor. Bu eserlerin yapımında kullanılan bazı mermerlerin doğal renkleri ise insanları kendisine hayran bırakıyor.

Doğaltaş ya da mermer denilince neredeyse herkesin aklına evlerinin mutfağında bulunan banko, eşikler, pencere önleri, merdivenler ya da cephe kaplamaları gelir. Çoğumuzun evinin bu tür mermerlere rastlamak mümkündür. Mezarlarda da oldukça sık kullanılan bir malzemedir mermer. Ancak bir kesim var ki, onlar için mermer emek, alın teri, eve ekmek götürmek demek. Sanatlarını uzun uğraşların ardından taşa yazmak demek. Dünya mermer rezervinin yaklaşık yüzde 40'ını elinde bulunduran ülkemiz için ise mermer, milyonlarca dolarlık ihracat demek. Birlerce kişi için istihdam kapısı olan bu sektörde Türkiye, yüzde 9'luk üretimiyle dünyanın önemli ülkelerinin başında geliyor.

Bu üretimin önemli bir kısmı ise mermer denilince ilk akla gelen iller olan Afyon, Muğla, Burdur, Bilecik, Elazığ, Denizli gibi yerlerde gerçekleştiriliyor. Türkiye asırlarca toprak altında gömülü olarak günyüzüne çıkmayı bekleyen bu hazineyi işleyerek 2004 yılında 626 milyon dolarlık, 2005'te ise 805 milyon dolarlık bir ihracatın altına imza atmış. 2006 yılının sonunda ise ihracatın 1 milyar 200 milyon dolar seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye'nin doğaltaş zenginliği ve kalitesi neredeyse dünyanın dört bir tarafında tanınıp biliniyor. Ülkemizden mermer ihracatı başta ABD olmak üzere Çin, İngiltere, İspanya, S. Arabistan, Yunanistan, Kanada, Suriye, İsrail ve Doğu Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyor. Ülkemize milyon dolarlarca döviz girdisi sağlayan mermerin kullanım alanlarının başında ise yüzde 40'la zemin döşemeleri geliyor. Bunu yüzde 27 ile iç ve dış kaplamalar, yüzde 13 ile anıt yapılar ve mezarcılık takip ediyor. Süs eşya yapımında ise mermerin kullanılma oranı yüzde 8. Ayrıca mermer toz ve parçaları, seramik, çimento, boya ve yapı malzemeleri sanayinde, mozaik çalışmalarında ve sanat eserlerinin yapımında yan ürün olarak değerlendiriliyor. Atılmak yerine değerlendirilerek ekonomiye kazındırılan mermerlerden yapılan süs eşyaları, hayvan figürleri, heykeller, bordür ve eskitme yöntemiyle yapılan portreler ise büyük ilgi topluyor.

Dünyanın en önemli 3 mermer ve doğaltaş fuarı, Cowarings (ABD), Verona (İtalya) ve İzmir şeklinde sıralanıyor. Alıcı ve satıcıların buluşma noktası olan fuarlarda doğaltaşlardan yapılan eserler ve çeşit çeşit mermerler ziyaretçileri büyülüyor. Fuarda en çok zemin döşemelerinde kullanılan mermerler yer alıyor. İç ve dış kaplamalarda kullanılan mermerler ise fuarda en çok sergilenen ürünlerden bir diğeri. Ayrıca İzmir'de düzenlenen fuarda mermerden yapılan süs eşyaları da görücüye çıkıyor. Ağırlıklı olarak Afyon'un İscehisar ilçesinde ve Kırşehir'de özellikle onix mermerden yapılarak süs eşyaları, yabancı ve yerli ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Fıskiye, vazo, kül tablası, şekerlik, saat, santranç takımı, hayvan figürleri, anahtarlık, yumurta gibi ürünler bunların başında geliyor. Mermer süs eşyalarının yapımı ise oldukça zahmetli. Büyüklüklerine ve özelliklerine göre mermerden yapılan süs eşyaları bir usta tarafından 1 saat ile 3 ay arasında tamamlanabiliyor. Afyon İscehisar'da faaliyet gösteren ve yaptığı süs eşyalarını İzmir Doğaltaş Fuarı'nda görücüye çıkaran Yasemen Mermer'in sahibi İrfan Taban, en çok talebi vazo, kül tablası, şekerlik ve santranç takımlarının gürdüğünü söylüyor. Mermerden yapılan süs eşyaların zahmetli bir iş olduğunu belirten Taban, 1 ustanın havuz fıskiyesini 1 ayda, salon fıskıyesini ise ancak 10 günde tamamlayabildiğini anlatıyor. Fuara katılma amaçlarının yaptıkları eserleri dış piyasaya tanıtmak ve satmak olduğunu kaydeden Taban, ABD, Almanya, Rusya ve Bulgaristan'a ihracat yaptığını anlatıyor.

Süs eşyalarının yanı sıra mermer parçalarından eskitme yöntemiyle resim, portre, bordür gibi çeşit çeşit ürünler de ortaya çıkarılıyor. Mesela tamamen doğal olan mermer parçalarının birleştirilmesiyle Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun portre resimleri yapılabiliyor. Burdur'un Bucak ilçesinde Sanayi ve Ticaret Odası öncülüğünde Emin Gülmez Meslek Yüksekokulu'nda 100 bin dolarlık AB fonlarından faydalanılarak mermercilik bölümü açılmış. Burada eğitim gören öğrenciler, doğaltaş ürünlerinden isteyen herkesin portresini yapabilecek seviyeye ulaşmaşmış. Öğrencilerin yaptığı çalışmalardan bazıları ise İzmir'de düzenlenen fuarda sergilenirken büyük beğeni topluyor. Projeleri hakkında bilgi Bucaklı işadamı Emin Gökmen, şimdiye kadar 90 kursiyer yetiştirdiklerini anlatıyor. Eserlerin genelde sipariş üzerine yapıldığını ifade eden Gökmen, isteyen herkesin resmini yapabileceklerini, 1 resmin yaklaşık 15 günde tamamlanabildiğini söylüyor. Resimlerin yapılış aşaması hakkında da bilgi veren Gökmen, "Resmi yapılacak kişinin yüz ve göz hatlarına göre taşlar bulunuyor. Sonra resmi yapacak usta, resmi yapılacak kişinin resmini karşısına alıyor. Daha sonra sert bir zemin üzerine fileyi koyup filenin üzerine taşları yapıştırmak suretiyle sanatını icra ediyor. Bir resim bir hafta sürüyor. Eskitme yöntemiyle kullanılan bu sanat harikası eserlerde kullanılan doğaltaşların renkleri tamamen orjinal. Hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor." diyor.

Afyon'un İscehisar ilçesi de, mermerden yapılan süs ve dekorasyon eşyalarının yapıldığı en önemli yer olarak biliniyor. Mermer ustalarının doğuştan ölüme kadar mermerle yatıp mermerle kalktığını söyleyen İscehisar Belediye Başkanı Ceylan Kılınçarslan, ilçelerinde mermerden istenen herşeyin yapılabileceğini söylüyor. Mermerin ilçeleri için hayati önem taşıdığını belirten Belediye Başkanı Kılınçarslan, halk eğitim merkezlerinde yeni ustalar yetiştirildiğini de sözlerine ekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious